Spoločnosť Google vo štvrtok oznámila, že sa v budúcnosti bude usilovať uzavrieť licenčné zmluvy s médiami a po prvý raz im platiť za to, že zverejňuje ich materiál. Informovala o tom agentúra DPA.

Spoločnosť podľa svojho vyhlásenia podpísala zmluvu o spolupráci s médiami v Austrálii, Brazílii a Nemecku. Spoločnosť však neposkytla bližšie informácie o tom, ako bude tento obsah sprístupnený používateľom, a ani o očakávaných ziskoch v súvislosti s touto službou.

Apple predstavil na konferencii WWDC hneď niekoľko noviniek, ktoré sa týkajú hlavne softvéru
Neprehliadnite

Nový iOS 14 od Applu je na svete. Poteší množstvo noviniek a nezabudlo sa ani na hodinky

Spoločnosť Google podľa DPA nadviazala spoluprácu s nemeckým týždenníkom Spiegel, austrálskym vydavateľstvom Solstice Media a brazílskou mediálnou skupinou Diários Associados.

Doteraz pritom odmietala platiť vydavateľom tlače a ďalším médiám za obsah, čo viedlo k sporom medzi Google a niektorými spoločnosťami.

Spoločnosti údajne záleží na podpore médií

Brad Bender, jeden z viceprezidentov Google, zdôraznil dôležitosť spravodajstva v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu a situáciou v spojitosti s rasovou nespravodlivosťou.

Spoločnosti podľa jeho slov záleží na tom, aby poskytovala prístup k informáciám a podporovala médiá, ktoré tieto dôležité témy pokrývajú.

Google ešte v pondelok oznámil, že vo výsledkoch vyhľadávania obrázkov v Google Images začne zobrazovať odkazy na overovanie faktov. Informovala o tom agentúra Reuters.

Čínskemu technologickému gigantovi Huawei sa v predaji smartfónov darí aj bez služieb Google.
Neprehliadnite

Smartfóny bez Google služieb? Huawei zatiaľ embargo zvláda dobre

Cieľom má byť poskytnúť ľuďom viac informácii pri vytváraní si úsudku o tom, čo vidia na webe, uvádza Google na svojom blogu.

Užívatelia pri vyhľadávaní v Google Images pod náhľadom obrázku nájdu odkaz na overenie faktov. Po kliknutí na obrázok s cieľom zväčšiť ho používateľ uvidí informácie vyhodnocujúce pravdivosť webovej stránky, s ktorou je obrázok spojený.

Tieto informácie pochádzajú od overených nezávislých zdrojov, ktoré spĺňajú kritéria spoločnosti Google. Google už takéto overovanie faktov využíva na svojom vyhľadávači a v službe Google News.

Technologické spoločnosti úrady v posledných rokoch opakovane žiadali, aby dôslednejšie kontrolovali svoj obsah, pripomína Reuters.