O tom, či v Amerike je alebo nie je recesia, rozhodujú múdre hlavy. Až Národný úrad pre ekonomický výskum dá v budúcnosti vedieť, či dnes je alebo nie je recesia. Niekedy mu to trvá poriadne dlho. Napríklad v decembri 2008 vyhlásil, že recesia sa začala pred rokom.

HDP opäť kleslo

Inde vo svete je úzus jednoznačný. Stačí, aby dva kvartály po sebe prepadlo reálne kvartálne HDP. A to sa práve v Spojených štátoch stalo. Po anualizovanom poklese o 1,6 percenta v Q1 spadlo HDP aj v Q2 o 0,9 percenta, čo prekvapilo takmer všetkých.

Paradoxne to trápi len málokoho. Dôvod je jednoduchý, investori veria starej a úspešnej mantre, že čím horšie pre ekonomiku, tým lepšie pre akcie. Keď ekonomika oslabuje, Fed prestane uťahovať finančné kohútiky, a nové peniaze opäť pomôžu akciám v raste. Tentokrát to však také ľahké nebude.

K optimizmu pomohol akciám v stredu aj samotný šéf Fedu Jerome Powell, ktorý povedal, že úrokové sadzby dosiahli „neutrálnu úroveň“. Neutrálna úroveň je rovnovážna v tom zmysle, že nepodporuje rast ani pokles inflácie. Investori predpokladajú, že väčšina zvyšovania sadzieb sa už realizovala, a teraz sa už len bojuje s jej poklesom.

Situácia je však o čosi komplexnejšia. Ak totiž akcie vzrastú, ľudia sa stanú bohatšími, čo má rovnaký efekt ako znižovanie sadzieb. Inak povedané, s rastom cien akcií sa prísne finančné podmienky uvoľnia a neutrálna sadzba zase o čosi vzrastie. Ide o príklad spätnej väzby, ktorý pre akcie nie je príliš pozitívny.

Mimochodom, investori veria, že výpočet imaginárnej neutrálnej sadzby je správny, a tá sa nenachádza omnoho vyššie od súčasných úrovní. To však ukáže až budúci vývoj inflácie.

Nehnuteľnosti úradujú

Na americkom HDP bolo zaujímavé aj niečo iné. Pokles na trhu nehnuteľností, ktorý je spôsobený ich vysokými cenami a rastúcimi úrokovými sadzbami, sa v druhom kvartáli začal negatívne pretavovať do ekonomického rastu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa