Vladimir Putin nevyhlásil vojnu iba Ukrajine, ale celej Európe, povedal portálu Politico španielsky premiér Pedro Sánchez. Energetickú krízu využíva ruský prezident ako zbraň, ohrozujú ho hodnoty EÚ, tvrdí.

Prudký nárast cien energií a narušované dodávky z Ruska spôsobujú v celej Európe politické nepokoje a nútia vlády do čoraz radikálnejších zásahov. Podľa P. Sáncheza ale kríza Európu zjednotila.

Súčasný trh s plynom nefunguje

Podľa P. Sáncheza sa Európa konečne začala učiť zo svojich chýb od roku 2008. Súčasný energetický systém je podľa neho „trh, ktorý nefunguje“. Ako alternatívu si vie španielsky premiér predstaviť spoločné nakupovanie plynu po vzore vakcín proti Covidu-19.

P. Sánchez poskytol rozhovor Politicu v New Yorku, kde sa zúčastňuje na Valnom zhromaždení OSN. Svojim kolegom povedal, aby pre energetickú krízu nezanedbali pokračujúcu hrozbu zmeny klímy.

Čo čakať od populistov?

V paralelnom rozhovore s rovnakým serverom povedal Werner Hoyer, predseda Európskej investičnej banky, že európsky lídri nemôžu zanedbať investície do zelenej energie ani za cenu recesie. „Životný štandard sa zhorší. Pre politika je ťažké to prijať alebo povedať ľuďom.“

P. Sánchez doma čelí populistickým vyzývateľom vo forme krajne pravicového Voxu. Európskych kolegov vyzval, aby prehodnotili svoje vzťahy s extrémistickými silami. Kontinent stojí na prahu dejinnej radikalizácie: víťazstvo Švédskych demokratov a očakávané víťazstvo Fratelli d'Italia majú potenciál zmeniť hru. „Čo od populistov čakajú?“ opýtal sa P. Sánchez.

Ďalšie dôležité správy

nakup
Neprehliadnite

Inflácia v Španielsku bola v auguste vyššia, než uvádzal predbežný odhad