Obyvatelia Španielska s majetkom v hodnote najmenej troch miliónov eur budú v nasledujúcich dvoch rokoch platiť novú milionársku daň. Oznámila to dnes španielska vláda. Snažia sa tak získať peniaze na financovanie opatrení, ktoré majú zmierniť dopady drahej energie a vysokej inflácie na obyvateľov s nižšími príjmami.

Ministerka financií María Jesús Monterová uviedla, že nová daň sa bude týkať asi 23-tisíc ľudí, čo zodpovedá zhruba 0,1 percenta daňových poplatníkov v Španielsku, píše agentúra AP. U osôb s majetkom v hodnote od troch do piatich miliónov eur bude sadzba dane predstavovať 1,7 percenta. Ľudia s majetkom päť až desať miliónov eur zaplatia daň vo výške 2,1 percenta a ľudia s majetkom nad desať miliónov eur vo výške 3,5 percenta.

Vláda plánuje tiež napríklad zvýšenie sadzby dane z príjmov u osôb zarábajúcich vyše 200-tisíc eur ročne. Dane by naopak mali klesnúť ľuďom zarábajúcim menej ako 21-tisíc eur ročne. Z toho bude podľa Monterovej ťažiť zhruba polovica pracovnej sily, napísala AP.

Ministerka tiež uviedla, že španielsky daňový systém bude vďaka ohláseným zmenám „progresívnejší, efektívnejší a spravodlivejší a tiež dostatočný na zabezpečenie sociálnej spravodlivosti a ekonomickej efektívnosti".

Ďalšie dôležité správy

PK 17 Brusel - Na snímke španielsky premiér Pedro Sánchez počas tlačovej konferencie s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou k novej spolupráci pri výrobe vakcín medzi Európskou úniou, krajinami Latinskej Ameriky a karibskými štátmi v Bruseli 22. júna 2022. FOTO TASR/AP

Spain's Prime Minister Pedro Sanchez speaks during a statement regarding the launch of a new partnership for vaccine manufacturing between the EU and Latin American and Caribbean countries at EU headquarters
Neprehliadnite

Španielsko zvýši daň pre milionárov na financovanie pomoci ostatným