Rastlinné nápoje sa nelíšia iba základnou surovinou, z ktorej sú vyrobené, ale aj množstvom pridaných zložiek. Ak chcete investovať do kvalitného produktu a nie koktejlu s umelými látkami, treba sa riadiť zložením na etiketách.

Dokazujú to výsledky testu spotrebiteľského magazínu dTest, ktorý skúmal zloženie 35 rastlinných „mliek“ v tekutej forme a v podobe prášku. V supermarketoch a drogériách nakúpil nápoje vyrobené zo sóje, mandlí, orechov, ryže a ovsa.

Pozor na zahustené a dosladené varianty

„Niektorí výrobcovia uprednostňujú jednoduchú receptúru a na výrobu používajú len základnú surovinu a vodu. Iní však do výrobkov pridávajú ďalšie zložky, najčastejšie cukor, soľ, oleje, zahusťovadlá, stabilizátory a ďalšie prídavné látky,“ zhrnula šéfredaktorka magazínu Hana Hoffmannová. „Z výživového hľadiska je dobré nápoje striedať a uprednostňovať nezahustené a nesladené varianty.“

Najväčšie zastúpenie v obchodoch majú medzi rastlinnými nápojmi produkty vyrobené zo sóje. Tie sa z hľadiska zloženia mlieku najviac približujú. V porovnaní s kravským neobsahujú laktózu a kazeín, preto sú vhodnou alternatívou pre ľudí, ktorí trpia neznášanlivosťou laktózy alebo alergiou na mliečnu bielkovinu.

Sójové nápoje a spol.: Zdravú náhradu mlieka niektoré len predstierajú

Výber z testovaných sójových nápojov Zdroj: itesco.sk; dm-drogeriemarkt.sk

Vyrábajú sa namáčaním sušených sójových bôbov vo vode, ich následným drvením, varením a precedením. Výsledkom je stabilná emulzia vody, oleja a bielkovín, ktorá farbou pripomína mlieko.

Sójové nápoje dokážu narozdiel od iných rastlinných nápojov zastúpiť aj napenené mlieko v káve. Môže za to obsah tukov, ktorý sa pohybuje medzi polotučným a plnotučným mliekom a porovnateľné množstvo bielkovín. Vďaka tomu sa dá ľahko napeniť.

Tabu v detskom jedálničku

Sójové nápoje rozdeľujú výživových odborníkov na dva tábory. Kým jeden v nich zatracuje obsiahnuté fytoestrogény, druhý ich vyzdvihuje ako žiaducu látku. Kritici im vyčítajú aj ťažkú stráviteľnosť sójovej bielkoviny. Obe skupiny sa však zhodujú na jednom – sóju neodporúčajú podávať deťom.

Platí to aj v prípade ryžových nápojov. Nezdravú náhradu materského či kojeneckého mlieka z nich robí arzén, ktorý sa v ryži prirodzene vyskytuje. Keďže deti konzumujú viac mlieka v pomere k telesnej hmotnosti, maximálny odporúčaný príjem látky prekročia ľahšie ako dospelí.

Sójové nápoje a spol.: Zdravú náhradu mlieka niektoré len predstierajú

Výber z testovaných ryžových nápojov Zdroj: dm-drogeriemarkt.sk; itesco.sk

Ryžové nápoje narozdiel od sójových neobsahujú takmer žiadne bielkoviny a v porovnaní s inými rastlinnými nápojmi chutia sladšie. „Výrobcovia ich rovnako ako sójové nápoje často vylepšujú rastlinnými olejmi, soľou, morskou riasou či prídavnými látkami,“ podotýka H. Hoffmannová.

V čisto ryžových nápojoch tvorí ryža často len 12- až 17-percentný podiel. V obchodoch za ne zaplatíte od 2 do 4 eur. Oveľa lacnejšie sa pritom dajú pripraviť doma. Potrebujete k tomu len ryžu, vodu a mixér.

Vylepšené sladidlami

Mandľové a lieskovoorieškové nápoje sa vyznačujú vysokým podielom tuku, ktorý pochádza z orechov. V obchodoch nájdete aj také, ktoré sa tučnosťou vyrovnávajú plnotučnému mlieku.

Sójové nápoje a spol.: Zdravú náhradu mlieka niektoré len predstierajú

Výber z testovaných mandľových nápojov Zdroj: kaufland.sk; itesco.sk; dm-drogeriemarkt.sk

Niektorí výrobcovia ich však namiešavajú aj z iných látok ako len vody a mandlí alebo orechov. Chuť nápojov vylepšujú cukrom či agávovým sirupom a konzistenciu zahusťovadlami.

Pozor si treba dávať na výrobky s exoticky znejúcimi názvami. „Narazili sme napríklad na výrobok Joya s názvom Hafer Chia, ktorý sa skladá z necelých 12 percent ovsa, a semienka chia sú zastúpené chia olejom, ktorého sa tu nachádza 0,1 percenta,“ upozornila H. Hoffmannová.

Ak hľadáte v kuchyni náhradu za kravské mlieko, s rastlinnými nápojmi nič nepokazíte. Dobrú službu urobia pri varení a aj pečení.