Ruský minister obrany Sergej Šojgu v piatok uviedol, že Moskva už takmer úplne ovládla separatistickú Luhanskú oblasť na východe Ukrajiny. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

,,Oslobodenie" oblasti

Rusko uznalo dva separatistické územné celky – Luhanskú a Doneckú oblasť –, ktoré spoločne tvoria Donbas, za nezávislé krajiny krátko pred začiatkom ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu. ,,Oslobodenie Luhanskej ľudovej republiky sa blíži ku koncu," uviedol Šojgu na zasadnutí svojho rezortu.

Jedným z cieľom ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu bola podľa ruského prezidenta Vladimira Putina aj ochrana rusky hovoriacich obyvateľov na Ukrajine, a to predovšetkým v Donbase, pripomína AFP.

Šéf ruského rezortu obrany okrem toho uviedol, že sa vzdalo už 1 908 ukrajinských vojakov z obliehaného areálu oceliarní Azovstaľ v prístavnom meste Mariupol, ktorý ruské sily podľa AFP dobyli koncom apríla, pričom ukrajinských vojakov zablokovali v rozsiahlom areáli oceliarní.

Neúspešná akcia

Šojgu tiež uviedol, že ukrajinské sily sa začiatkom mája pokúsili získať späť kontrolu nad Hadím ostrovom v Čiernom mori, ktorý ruské jednotky dobyli ešte na začiatku invázie. ,,Táto pochybná akcia sa skončila neúspechom," vyhlásil Šojgu.

Hadí ostrov sa stal symbolom ukrajinského vzdoru po tom, ako bola na začiatku konfliktu zverejnená nahrávka rádiokomunikácie, ktorá zachytávala trúfalú odpoveď ukrajinských obrancov ostrova na požiadavku ruského krížnika Moskva.

Ďalšie dôležité správy

EBE 25 Moskva - Na snímke vľavo ruský prezident Vladimir Putin  a vpravo ruský minister obrany Sergej Šojgu počas stretnutia s najvyššími armádnymi predstaviteľmi na ministerstve obrany v Moskve 19. decembra 2014. Putin bude hovoriť o budúcej vojenskej stratégii krajiny a programoch modernizácie výzbroje.  FOTO TASR/AP
Russian President Vladimir Putin, left with Defense Minister Sergei Shoigu,  heads a meeting with senior military officials in the Defense Ministry's control room in Moscow, Russi
Neprehliadnite

„Oslobodili“ sme Mariupol, oznámil ruský minister Šojgu prezidentovi Putinovi