V rozhovore sa dočítate:

  • Prečo Sociálna poisťovňa dopláca na populizmus
  • Ako môže zmeniť jej fungovanie pandémia koronavírusu
  • Či by bolo možné skontrolovať si svoj budúci dôchodok na jednom mieste
  • Aké sú príčiny komplikácií v jej fungovaní
  • Čo majú poistenci očakávať od ročného zúčtovania v sociálnom poistení

Sociálna poisťovňa (SP) v čase pandémie rieši najmä množstvo žiadostí o dávky. V prvých týždňoch bol v žiadostiach a pokynoch ako postupovať chaos. Mohla byť na niečo také vôbec pripravená?

Obávam sa, že nie. Ak by prišla pandémia v čase, keď som viedol Sociálnu poisťovňu ja, možno by bol priebeh veľmi podobný, ak nie identický. Ťažko povedať, čo by bolo, keby.

Slovensko podobnú situáciu v ére samostatnosti nezažilo. Musela niekedy Sociálna poisťovňa riešiť obdobnú situáciu s hromadnými žiadosťami o dávky?

Pokiaľ viem, tak nie. Situácia, ktorú zažívame, je unikátna, žiaľ v tom najhoršom zmysle slova.

Pre pandémiu musela SP v podstate prejsť na systém bezkontaktného fungovania. Emailové schránky a telefonické linky boli často preťažené. Bude to impulzom pre rozšírenie jej digitalizácie?

Verím, že áno. Tak ako koronavírus pravdepodobne prispeje k obrode školstva, na úradoch by mohol prispieť k zníženiu byrokracie, alebo aspoň k zvýšeniu stupňa elektronizácie.

Nebolo by pre všetkých jednoduchšie, ak by boli elektronické formuláre priamo na stránke Sociálnej poisťovne, kde by len každý vyplnil všetko potrebné a odoslal priamo do systému cez internet?

Myslím, že SP má už nejaké formuláre na svojej stránke zverejnené. Detailne som sa tejto záležitosti nevenoval, ale súhlasím, že zjednodušenie je vždy možné a žiadúce. Ide o nikdy nekončiaci sa proces.

Niektorí poistenci sa sťažovali, že formuláre sú neprehľadné a nevyznajú sa v návodoch. Je problém len v tom, že je krízový stav a nie všetko funguje na sto percent, alebo to je dlhodobejší problém?

Je to skutočne krízová situácia a myslím, že to čo kritizujete, je daň za rýchle riešenia v krátkom čase. Viem si predstaviť, že zamestnanci SP teraz pracujú pod veľkým tlakom, určite sa snažia a robia, čo vedia. Patrí im za to vďaka. Z dlhodobého hľadiska je situácia komplikovanejšia hneď z niekoľkých príčin. Prvou sú

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa