V polovici apríla prezentovalo nové vedenie SND na pôde ministerstva kultúry Ozdravný plán. Jedným z jeho bodov bolo uzatvorenie historickej budovy SND pre divadelnú činnosť. Odborná verejnosť už dlhé roky upozorňuje na nevyhnutnú rekonštrukciu celej budovy a všetkých technologických zariadení.

Budova divadla na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave bola otvorená v roku 1886. Sídlom SND sa stala v roku 1920. Dnes je súčasťou kultúrneho dedičstva, pričom prešla mnohými rekonštrukciami. Zatiaľ posledná a najzásadnejšia bola v roku 1972.

„Vzhľadom na skutočnosť, že od tejto rekonštrukcie uplynulo takmer 50 rokov, sa stav budovy a jej technických zariadení postupne zhoršoval, až dospel do aktuálneho stavu, ktorý je možné opísať ako havarijný,“ uviedla hovorkyňa SND Izabela Pažítková.

Rozsah problémov je od „kozmetických“ ako napríklad poškodené časti vonkajšej fasády, opadávajúca omietka alebo zlý stav poťahov sedadiel pre divákov, až po zásadné problémy technického charakteru ako nefunkčná transformátorová stanica, nákladné výťahy, elektrická požiarna signalizácia a mnohé ďalšie.

SND v roku 2020 predložilo Krajskému pamiatkovému úradu v Bratislave zámer obnovy nehnuteľnosti. Úrad zámer schválil a stanovil podmienky pre jeho vykonanie. SND je aktuálne v procese dokončovania stavebného zámeru. Rezort kultúry SR chce rekonštrukciu financovať z eurofondov.