Niekdajšiemu prezidentovi firmy Olivetti z rokov 1978 až 1996 Carlovi Benedettimu a jeho bratovi Francovi udelil súd v meste Ivrea, ležiacom blízko Turína, päť rokov a dva mesiace väzenia za zabitie a neúmyselné poškodenie zdravia.

Bývalý minister dopravy, infraštruktúry a hospodárstva z rokov 2011 až 2013 Corrado Passera, ktorý v deväťdesiatych rokoch tiež pôsobil vo vedení spoločnosti, od súdu odišiel s miernejším, podmienečným trestom jedného roka a 11 mesiacov.

Vyšetrovanie prípadu začala talianska justícia v novembri 2013 po tom, čo zomrela dvadsiatka niekdajších zamestnancov firmy Olivetti, špecializujúca sa na výpočtovú techniku. Panovalo totiž podozrenie, že ich úmrtia súvisia s azbestom prítomným v jednej z tovární spoločnosti.

Všetci títo ľudia, ktorí zomreli medzi rokmi 2003 až 2013, pracovali podľa zistení vyšetrovateľov od konca 70. rokov do začiatku 90. rokov v prevádzkach kontaminovaných azbestovými vláknami.

„Sme s rozsudkom spokojní, pretože súd v podstate vyhovel návrhu obžaloby. Obetiam a ich rodinám sa dostalo zadosťučinenia," oznámila štátna zástupkyňa Laura Longová.

Carlo Benedetti na druhej strane hneď oznámil, že sa odvolá. Vyhlásil, že je verdiktom „ohromený", pretože „bol odsúdený za trestné činy, ktoré nespáchal".