Opozičný Smer-SD avizuje, že ak neprejde jeho návrh zmeny ústavy, začne so zberom podpisov na referendum o predčasných voľbách. Na stredajšom proteste v Košiciach pri príležitosti štátneho sviatku – Dňa Ústavy SR to uviedol predseda Smeru-SD Robert Fico.

„Bol podaný návrh zmeny ústavy, aby bolo možné zlú vládu vymeniť. Ak nebude tento mesiac schválený v prvom čítaní v Národnej rade SR, začneme so zberom podpisov na referendum o predčasných voľbách, ktoré bude zodpovedať požiadavkám Ústavného súdu SR,“ uviedol Fico.

Ako ďalej poznamenal, ešte pred zberom vyzvú prezidentku, aby oznámila svoj postoj k referendovej otázke.

Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová počas tlačovej konferencie k aktuálnej epidemiologickej situácii 23. júna 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Pellegrini, Fico, Kollár, Matovič a Čaputová. Rozdeľuje ich veľa, spája dešpekt k ústave

Legislatívny návrh na zmenu ústavy v súvislosti s referendom do NR SR predložil Smer-SD. Ústavnoprávny parlamentný výbor však skonštatoval, že o návrhu možno rokovať až v decembri. Návrh je totiž podľa výboru v tej istej veci ako návrh nezaradeného poslanca Tomáša Tarabu, ktorý poslanci odmietli v júni. Do decembra tak plynie polročná lehota, počas ktorej o podobnom návrhu nemožno rokovať.

Nezaradení poslanci NR SR okolo Petra Pellegriniho chcú, aby plénum o odmietnutých návrhoch zákonov mohlo rokovať opätovne aj skôr ako o pol roka. Ale len vo výnimočných situáciách. Takto chcú dosiahnuť, aby sa čo najskôr dalo opätovne rokovať o zmenách ústavy v súvislosti s referendom o predčasných voľbách, a nie až v decembri.

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) priznal, že ide o dobrý návrh. Keďže je však z dielne opozície, v zmysle koaličnej dohody zaň hlasovať nebude.

Na snímke poslanec Národnej rady (NR) SR Milan Vetrák (OĽaNO) počas 12. schôdze parlamentu v Bratislave 16. septembra 2020. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Hra o referendum: Predseda Ústavnoprávneho výboru zatiaľ nevie, či sa novela objaví v programe