Slovensko začalo očkovať ruskou vakcínou Sputnik V proti ochoreniu Covid-19. Záujem o tento prípravok prejavilo formou registrácie v očkovacom systéme len cez 5-tisíc Slovákov, hoci krajina už na začiatku marca doviezla prvú zásielku Sputnika V pre 100-tisíc ľudí. Okolnosti jeho dodávky vtedy prehĺbili vládnu krízu, ktorá vyústila do výmeny premiéra aj ministra zdravotníctva.

Na očkovanie Sputnikom V úrady vyčlenili iba osem očkovacích centier, po jednom v každom z krajov. Podľa ministerstva zdravotníctva sa Sputnik V začne v krajine používať postupne, v pondelok sa odštartuje očkovanie spomínanou vakcínou v Bratislave a v Žiline, ďalšie mestá sa pridajú v najbližších dňoch.

Sputnik V doteraz neschválila Európska agentúra pre lieky (EMA). Slovenský Štátny ústav pre kontrolu liečiv zase k ruskej vakcíne nevydal svoje stanovisko s odvolaním sa na nedostatok informácií od jej výrobcu a v súvislosti s preverovaním vakcíny sa Bratislava dostala do sporu s Moskvou. Testy Sputnika V pre Slovensko nakoniec vykonalo aj Maďarsko, ktoré túto očkovaciu látku začalo používať tento rok vo februári ako prvá členská krajina Európskej únie.

Sputnik
Neprehliadnite

Na Slovensku sa postupne spúšťa očkovanie vakcínou Sputnik V, otvoria osem miest

 

Dovoz Sputnika V na Slovensko napriek nesúhlasu časti koalície presadil vtedajší premiér a terajší minister financií Igor Matovič. V čase značného nedostatku vakcín Matovič tvrdil, že až pol milióna obyvateľov Slovenska sa chce očkovať len ruskú vakcínou. Minulý týždeň Matovič kritizoval, že Sputnikom V chce krajina očkovať len obyvateľov vo veku 18 až 60 rokov. Ministerstvo zdravotníctva reagovalo, že sa riadi informáciami od výrobcu vakcíny. Úrad ale dostal nové údaje, ktoré analyzuje.

Aspoň prvú dávku niektorej z vakcín proti Covidu-19 dostalo na Slovensku doteraz 1,81 milióna ľudí, teda tretina celkového počtu obyvateľov.