Na Slovensku vzniknú štyri nové chránené areály - Devínske jazero, Čachtické Karpaty, Ostrovné lúčky a Široká, a prírodná rezervácia Oborínsky luh. Vyhlásila ich vláda na svojom stredajšom rokovaní. Status chránených území nadobudnú 1. marca. Chránený areál Devínske jazero v okrese Malacky bude mať podľa ministerstva životného prostredia rozlohu 1 268,89 hektára. Zóna C bude mat tretí stupeň ochrany a zóna A piaty. Vyhlásením Devínskeho jazera zanikne národná prírodná rezervácia Dolný les.

Na snímke žatva sóje spoločnosti AT Zemplín na poli pri obci Dúbravka v okrese Michalovce 9. októbra 2020. Žatvu sóje fazuľovej na dolnom Zemplíne síce museli pre daždivé počasie na dva týždne prerušiť, ukončená by ale mala byť v najbližších dňoch. Vzhľadom na ideálne podmienky pre pestovanie očakávajú úrodu lepšiu v porovnaní s vlaňajškom. FOTO TASR - Roman Hanc
Neprehliadnite

Zákon o ekologickej poľnohospodárskej výrobe bude účinný až od roka 2022

Vyhlásením chráneného areálu Čachtické Karpaty v okrese Nové Mesto nad Váhom nadobudne územie jednotnú právnu ochranu. Zanikne tak národná prírodná rezervácia Čachtický hradný vrch a prírodná rezervácia Plešivec. Výmera by mala byť 703,50 hektára. Na území bude podľa ministerstva vyčlenená zóna D s druhým stupňom ochrany a zóna B so štvrtým.

Súčasťou chráneného areálu Ostrovné lúčky v okrese Bratislava s rozlohou 674,39 hektára budú tri územia európskeho významu. Ak sa Ostrovné lúčky vyhlásia, zaniknú tak prírodné rezervácie Ostrovné lúčky a Dunajské ostrovy. „Predmetom ochrany je aj zachovanie typického rázu lužnej krajiny, ktorá vznikla činnosťou rieky nížinného typu," uvádza envirorezort v materiáli. Pre chránený areál Široká v okrese Malacky bude platiť druhý stupeň ochrany. Jeho výmera by mala byť 203,57 hektára. Chrániť bude jeden biotop národného a jeden biotop európskeho významu.

Prvý deň lyžovania pre verejnosť v lyžiarskom areáli na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách dňa 12. decembra 2020. Lyžovalo sa len na spodných vlekoch, horné zjazdovky na Solisku sa zatiaľ neprevádzkujú. Pre peších turistov premávala na Solisko sedačková lanovka. Štrbské Pleso 12. decembra 2020. FOTO TASR – Milan Kapusta
Neprehliadnite

Stratená lyžiarska sezóna. Skiareály trápi počasie aj koronavírus

Na východe Slovenska vznikne prírodná rezervácia Oborínsky luh v okrese Michalovce a Trebišov. Pre celé územie bude platiť piaty stupeň ochrany. Celková výmera rezervácie je 154,85 hektára. Ochránia sa vŕbovo-topoľové nížinné lužné lesy a dubovo-brestovo-jaseňové nížinné lužné lesy.