V súvislosti s prezentovaním Plánu obnovy a odolnosti SR to v Košiciach uviedol predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO). V rámci neho je na výstavbu či rekonštrukciu cyklistickej infraštruktúry vyčlenených 105,1 milióna eur. Apeloval tiež na pripravenosť čerpania peňazí, keďže výzva z rezortu dopravy by mohla byť vyhlásená začiatkom budúceho roka.

Menej áut a lepší vzduch

„Kvalitná, dostupná a bezpečná cyklotrasa dokáže veľmi dobre nahradiť individuálnu automobilovú dopravu. V meste bude menej áut, lepší vzduch a aj takto môžeme prostredníctvom plánu obnovy prispieť k ochrane klímy, ale aj k zlepšeniu zdravotného stavu obyvateľov Slovenska," uviedol predseda vlády. O peniaze z výzvy Ministerstva dopravy a výstavby SR sa môžu uchádzať mestá a obce, vyššie územné celky (VÚC), rozpočtové a príspevkové organizácie zriadené obcou, resp. VÚC.

Dostupnosť bezpečnej cykloinfraštruktúry zaostáva

Nárast záujmu o tento druh trávenia voľného času či ochotu ľudí uprednostniť cyklodopravu v rámci mesta vníma aj občianske združenie KE.CY - košické cyklotraily. Ako za neho zdôraznil Zoran Bosák, zaostáva však dostupnosť rozsiahlej, rýchlej a bezpečnej cykloinfraštruktúry v meste.

Heger hovoril aj o geriatrickej starostlivosti

Heger v rámci výjazdu v Košiciach navštívil i Vysokošpecializovaný odborný ústav geriatrický, kde hovoril aj o potrebe vytvárania miest pre geriatrickú starostlivosť. Aj na demografický vývoj má reagovať Plán obnovy a odolnosti SR. Za 93 miliónov eur má vzniknúť 130 ambulantných sociálnych zariadení a 96 nových pobytových sociálnych zariadení.

Pri zabezpečovaní starostlivosti o seniorov v budúcnosti je podľa premiéra nevyhnutné komunikovať s dotknutými zariadeniami. „Pripomienky dôkladne analyzujeme a vylepšenia neskôr zapracujeme do pravidiel pre tvorbu nových zariadení," uviedol.

Elektrobicykle
Neprehliadnite

Elektrobicykle porážajú klasické bicykle. Slováci holdujú drahším a luxusnejším modelom