Začiatkom februára vznikol petičný výbor za vyhlásenie referenda smerujúceho k predčasným voľbám. Jeho cieľom je vyzbierať 350-tisíc podpisov, na základe ktorých sa bude môcť konať referendum o skrátení volebného obdobia Národnej Rady SR.

Smer-SD tvrdí, že dostatok podpisov sa vyzbiera už o tri týždne. V marci by tak prezidentka mohla referendum vyhlásiť, čo by znamenalo, že predčasné voľby by sa mohli konať ešte tento rok. Samozrejme, všetko za predpokladu, že Zuzana Čaputová referendum vyhlási.

Prezident má totižto právo odmietnuť vyhlásenie referenda, ak by svojim obsahom nezodpovedalo ústave. Prezident je oprávnený preskúmať ústavnosť referenda a má právo sa pri ňom obrátiť na ústavný súd. Až ten rozhodne, či je otázka referenda v súlade s ústavou alebo nie.

Mario Draghi, the president of the European Central Bank (ECB), speaks at a press conference in the bank's headquarters in Frankfurt am Main, Germany, 09 March 2017. The ECB continues to hold the base interest rate in the Eurozone at a record low of zero percent. Photo: Arne Dedert/dpa, Image: 325934049, License: Rights-managed, Restrictions: GERMANY OUT, Model Release: no, Credit line: Profimedia, AFP
Neprehliadnite

Tri lekcie talianskej politiky pre slovenskú vládu

Právna rovina

V pondelok Vincent Bujňák z katedry ústavného práva Univerzity Komenského v Bratislave zverejnil názor, že referendum s otázkou o skrátení funkčného obdobia Národnej rady SR je protiústavné.

Dôvodom je skutočnosť, že v referende nie je možné hlasovať o základných právach, slobodách či daniach. Podľa V. Bujňáka je výkon mandátu poslanca parlamentu jeho základným právom, a nie je možné, aby mu bolo referendom odobrané.

Opačný názor má ústavný právnik Radoslav Procházka. Ten tvrdí, že je neprimerané, aby väčšina poslancov mohla skrátiť volebné obdobie všetkých poslancov, no nemohla to spraviť väčšina Slovákov.

M. Krajčí vyzval zdravotníkov a niektorých študentov na pomoc s testovaním
Neprehliadnite

Slovensko je druhý najhorší štát na svete v boji s covidom. Kto vyvodí politickú zodpovednosť?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa