Vzhľadom na nový variant koronavírusu Slovensko od dnešnej polnoci zastavilo prijímanie civilných letov zo siedmich štátov Afriky. Na sociálnej sieti o tom informovalo ministerstvo dopravy a výstavby. Ide o Botswanu, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namíbiu, Juhoafrickú republiku a Zimbabwe. Rovnako je v platnosti aj zákaz pre lety zo Slovenska do týchto krajín. Uvedené opatrenie predbežne platí do 13. decembra.

Leteckej nákladnej dopravy sa zákaz nedotkne

„Slovenská republika pristúpila k vyhláseniu zákazu na základe odporúčania Európskej komisie aj napriek tomu, že nemá priame pravidelné letecké spojenia s týmito krajinami. Zákaz sa tak bude týkať nepravidelných letov, ako sú biznis alebo súkromné lety," informovalo ministerstvo. Zákaz sa netýka leteckej nákladnej dopravy, letov na humanitárne účely či technického medzipristátia na neobchodné účely.

Európska komisia varuje

Európska komisia v piatok požiadala členské štáty Európskej únie, aby zatiahli „záchrannú brzdu" v dôsledku objavenia sa nového variantu koronavírusu. Šéfka EK Ursula von der Leyenová v piatok popoludní informovala o tom, že Brusel správy o novom variante B.1.1529 berie veľmi vážne. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) ho označila za variant „vyvolávajúci znepokojenie" a premenovala na omikron.

KK39 Brusel - Predsedníčka Európskej komisie  Ursula von der Leyenová hovorí počas tlačovej konferencie o vakcínach proti ochoreniu Covid-19, 18. októbra 2021 v Bruseli. FOTO TASR/AP
European Commission President Ursula von der Leyen addresses a media conference regarding COVID-19 vaccines at EU headquarters in Brussels, Monday, Oct. 18, 2021. The European Union's top official said Monday that the bloc has now exported over 1 billion doses of the COVID-19 vaccines to the rest of the world. EU Co
Neprehliadnite

Nový variant koronavírusu zastavuje lety z Afriky, opatrenia odporučila aj Európska komisia