Na Slovensko v pondelok priletí lietadlo Spartan z Afganistanu, v ktorom sú evakuovaní ľudia s priamymi väzbami na Slovensko. Je medzi nimi prevažná väčšina žien a detí. V skupine sa nachádzajú aj študenti. O ďalších detailoch záchrannej operácie budú predstavitelia vlády informovať verejnosť v utorok (31. 8.). TASR o tom informoval tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR. Išlo o 28 ľudí, na sociálnej sieti o tom informoval minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS).

Záchranná operácia sa odohrávala podľa tlačového a informačného odboru v mimoriadne zložitých podmienkach a aj za prítomnosti slovenskej špeciálnej jednotky, ktorá v sobotu (28. 8.) priletela do Kábulu vojenským lietadlom a pôsobila na tamojšom letisku dve noci.

„Skupina ľudí z rezortov obrany, zahraničia, ale aj vnútra, ktorá sa na tejto akcii podieľala, pracovala bez prestávky niekoľko dní s obrovským nasadením. Vďaka ich vytrvalosti a dobrým medzinárodným kontaktom bola evakuácia úspešná. Osobitné poďakovanie patrí aj ministrovi obrany Jaroslavovi Naďovi (OĽANO) a ministrovi zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivanovi Korčokovi (nominant SaS)," uviedol premiér Eduard Heger (OĽANO).

Jaroslav Naď
Neprehliadnite

Lietadlo OS SR smerujúce z Afganistanu pristálo na Slovensku, informoval Naď

Dodal, že situácia počas uplynulých dní v okolí kábulského letiska bola dramatická a dostať ľudí cez kontroly Talibanu bolo náročné. „Preto naše poďakovanie patrí aj americkej strane, ktorá nám po celý čas vychádzala v ústrety a bez jej podpory by evakuácia týchto ľudí na úteku nebola možná," spresnil Heger.

Podľa Korčoka sa evakuovaní ľudia s väzbami na Slovensko nachádzajú v bezpečí mimo Afganistanu. „Môžem potvrdiť, že sme za dramatických okolností po dňoch intenzívnych rokovaní a vďaka profesionálnemu nasadeniu našich Ozbrojených síl SR a diplomatov evakuovali celkovo 28 ľudí," skonštatoval minister.