Slovensko nikdy neuzná ilegálnu anexiu Krymu. Vyhlásil to v pondelok premiér Eduard Heger vo vystúpení na úvod ustanovujúceho summitu Krymskej platformy v Kyjeve.

„Pred viac ako siedmimi rokmi Rusko porušilo medzinárodné právo a ilegálne anektovalo časť územia Ukrajiny. Čas nezbaví Rusko zodpovednosti za svoje činy a ani medzinárodné spoločenstvo potreby venovať pozornosť Ukrajine," povedal Heger (na titulnej snímke celkom vpravo).

„Krym je Ukrajina... Nikdy neuznáme zmeny hraníc prostredníctvom sily. Neuznáme ilegálnu anexiu Krymu a Ukrajinu plne podporujeme v diplomatickom úsilí o obnovu suverenity a územnej celistvosti," povedal slovenský premiér. Ďalej uviedol, že sankcie voči Rusku ostanú v platnosti, kým bude trvať okupácia Krymu.

Krym chcú naspäť

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na úvod summitu prisľúbil, že urobí všetko, čo je v jeho silách, aby získal naspäť Krym, ktorý pred siedmimi rokmi anektovalo Rusko.

Na snímke vpravo premiér SR Eduard Heger počas stretnutia s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v Kyjeve 28. mája 2021.
Neprehliadnite

Heger odcestuje do Kyjeva, zúčastní sa na ustanovujúcom samite Krymskej platformy

„Na to použijeme všetky možné politické, právne a predovšetkým diplomatické prostriedky," povedal podľa agentúry AP s tým, že Kyjev potrebuje „účinnú podporu na medzinárodnej úrovni“.

Cieľom Krymskej platformy je dosiahnuť návrat Krymu pod zvrchovanosť Kyjeva. Na jej prvom summite sa zúčastnili vysokí predstavitelia zo 46 krajín a medzinárodných organizácií. Do Kyjeva pricestoval aj predseda Európskej rady Charles Michel.

Podpora zo strednej aj severnej Európy

Na úrovni hláv štátov a premiérov bolo zastúpené Lotyšsko, Litva, Estónsko, Poľsko, Slovensko, Rumunsko, Maďarsko, Moldavsko, Gruzínsko, Slovinsko, Chorvátsko, Švédsko a Fínsko. Prítomní boli aj zástupcovia NATO, Rady Európy a zoskupenia GUAM, ako aj podpredseda Európskej komisie Valdis Dombrovskis.

Ukrajina
Neprehliadnite

Ukrajina oslavuje 30 rokov svojej nezávislosti, po celej krajine sa konajú podujatia

Lídri prijali aj spoločnú deklaráciu potvrdzujúcu záväzok k podpore nezávislosti a územnej celistvosti Ukrajiny a vymedzujúcu rámec pre medzinárodnú politiku voči Krymu.

Ako uviedla agentúra AP, hovorca Kremľa Dmitrij Peskov označil pondelňajší summit za „protiruské podujatie“.

Summit sa koná v čase, keď si Ukrajina pripomína 30. výročie získania nezávislosti. Rusko zabralo Krymský polostrov vo februári 2014 a v marci ho po spornom referende, ktoré Ukrajina ani Západ neuznali, pričlenilo k svojmu územiu.