Bankomat typu BitXatm – Sumo PRO si objednala firma 0011, ktorá ho bude prenajímať spoločnosti Decentral Plan, v ktorej má menšinový podiel. 0011 prevádzkuje bankomat na bitcoiny v hlavnom meste.

„Rozhodovanie o ďalšom automate nebolo postavené len na výsledkoch automatu v Bratislave. Bitcoin na celom svete ukazuje svoju životaschopnosť a čoraz viac ľudí verí v jeho svetlú budúcnosť,“ popisuje pre TREND.sk dôvody umiestnenia ďalšieho do východnej metropoly Marián Jančuška, riaditeľ 0011.

Priznáva pri tom, že automat mal v Bratislave viaceré softvérové problémy. Okrem samotného bankomatu sa týkali aj servera, ktorý zabezpečuje jeho činnosť. Chyby v prevádzke sa objavovali od jeho uvedenia, pričom podľa slov M. Jančušku výrobca bankomatov Lamassu nedokázal „promptne riešiť vznikajúce problémy. Do dnešného dňa nedokončil vývoj back-endového softvéru pre správu automatu.“

V niektorých prípadoch tak bankomat po vložení peňazí prestal fungovať a zasekol sa. Podľa M. Jančušku však išlo o výnimočné situácie, ktoré sa s klientmi podarilo vyriešiť. V súčasnosti sú už softvérové problémy opravené a automat by mal slúžiť bez problémov.

Vyťaženosť automatu sa podľa M. Jančušku v súčasnosti odhaduje ťažko, pretože sa zmenil systém fungovania. Pôvodne všetky transakcie prechádzali cez jednu peňaženku a za približne osem mesiacov prevádzky (do 18. júna) vystúpil ich počet na 766 s celkovým objemom 285 bitcoinov. Záujem o virtuálnu menu prekonal očakávania, tvrdí majiteľ.

Vzrastie bitcoinu dôveryhodnosť?

M. Jančuška sa malého dopytu po službách automatu v Košiciach neobáva, ani vzhľadom k problémom, ktoré zažila burza Mt. Gox, keď z nej bolo ukradnutých 750-tisíc bitcoinov. Podľa jeho slov je viac ľudí ostražitejších v rozhodovaní a najmä v zabezpečení svojich virtuálnych peňaženiek.

„Je to trpká lekcia o neregulovanom voľnom trhu pre všetkých bitcoinových nadšencov. Napriek veľkým stratám táto udalosť nezmenila nič na postoji zástancov virtuálnych mien voči ich regulácii,“ hovorí M. Jančuška.

Dodáva pri tom, že ide o zlyhanie ľudského faktoru a nie samotnej meny. Rovnako tak pri krachu banky ľudia za problémy nevinia menu, s ktorou najviac obchodujú, teda napríklad euro alebo dolár. Navyše, za zlyhania bánk často platia daňoví poplatníci. Na neregulovanom trhu nesie plnú zodpovednosť jej manažment, krach znášajú jej veritelia.

M. Jančuška preto do budúcnosti virtuálnej mene verí. „Bitcoin je nositeľom zdravých princípov fungovania ekonomiky, čo by sa malo prejaviť v raste jeho dôveryhodnosti a hodnoty.“