Slovenskej ekonomike hrozí pre prudko rastúce náklady na elektrinu kolaps, povedal britskému ekonomickému denníku Financial Times premiér Eduard Heger. Obrovský nárast cien po ruskej invázii na Ukrajinu by podľa neho mohol slovenskú ekonomiku zlikvidovať, ak Bratislava nezíska z Bruselu podporu v ráde miliárd eur.

Heger podľa FT zároveň varoval, že ak by sa jeho krajina pomoci z Európskej únie nedočkala, bol by nútený pristúpiť k zoštátneniu dodávok energií v krajine. Ekonomický denník jeho slová označil za doteraz najostrejšie vyjadrenie predstaviteľa únie k dopadom globálnej energetickej krízy.

Hegerovo varovanie zdôrazňuje obrovské dôsledky snahy Moskvy obmedziť dodávky plynu do Európy v reakcii na sankcie Európskej únie zavedené proti Rusku za jeho inváziu na Ukrajinu. Tie v lete tohto roka výrazne prispeli k tomu, že cena elektriny v Európe vystúpila na rekordné hodnoty.

Ďalšie dôležité správy

Prezidenta SR Zuzana Čaputová prijala v utorok 13. septembra 2022 v Prezidentskom paláci demisiu ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS - vľavo). Vo funkcii ho nahradí Karel Hirman (vpravo). FOTO TASR - Martin Baumannn
Neprehliadnite

Lacná elektrina i plyn od Sulíka nebudú, minister Hirman to mení. Hľadá sa iné záchranné lano