Slovenskej ekonomike sa darí napriek pandémii aj nízkej zaočkovanosti obyvateľov.

Informoval o tom v piatok na tlačovej besede predseda vlády SR Eduard Heger v súvislosti s údajmi o hrubom domácom produkte, nezamestnanosti a priemernej mzde v treťom štvrťroku 2021, ktoré zverejnil Štatistický úrad.

„Dôležité tri parametre sa týkajú v prvom rade výkonnosti ekonomiky, týkajú sa nezamestnanosti a priemernej mzdy.

Sú to ukazovatele, ktoré hovoria o dlhodobejších trendoch a hovoria o zdraví ekonomiky," povedal. Výkon slovenskej ekonomiky sa v 3. štvrťroku podľa jeho slov priblížil obdobiu spred pandémie.

Nezamestnanosť klesla

Heger vníma pozitívne vývoj nezamestnanosti. „Aj tu máme dobrú správu - nezamestnanosť opäť klesla, a to na úroveň 6,8 percenta," poznamenal. Priemerná reálna mzda podľa jeho slov stúpla o 2,5 percenta.

„Dôležitý je jej rast. To ukazuje, že podnikavosť slovenských podnikateľov a pomoc slovenskej vlády je veľmi dobrý tandem," podčiarkol.

„Pomáha nám to zvládnuť tieto ťažké časy, pomáha nám udržať kurz napredovania slovenskej ekonomiky, ktorý chceme nielen udržiavať, ale aj vylepšiť.

Preto je dôležité, aby sme pokračovali v dvoch zásadných veciach, a tým je očkovanie a kroky, aby sme mohli vyťažiť aj z európskych peňazí a pretaviť ich do investícií," dodal premiér.

HDP sa zvýšilo

Štatistický úrad v piatok informoval, že HDP na SLovensku sa v treťom štvrťroku 2021 medziročne zvýšil o 1,3 percenta.

Zotrval v kladných číslach aj preto, lebo porovnávacou bázou bol minuloročný, pandémiou poznačený tretí štvrťrok s prepadom o 2 percentá.

Nevýrazný medziročný vývoj ovplyvnil najmä pokles zahraničného dopytu.

HDP ťahal zvýšený domáci dopyt, predovšetkým vyššia spotreba domácností. Výkon slovenskej ekonomiky sa priblížil úrovni pred pandémiou, na dosiahnutie hodnôt rovnakého obdobia roka 2019 jej však stále chýbalo 0,7 percenta.

Rast miezd

Slovenské mzdy podľa štatistikov v treťom kvartáli tohto roka medziročne vzrástli o 6,5 percenta, ich reálny rast však pribrzďuje inflácia.

Mzdy boli v porovnaní s vlaňajškom vyššie vo všetkých odvetviach, najviac sa však na raste podpísali informačné technológie a finančníctvo. Všetky ekonomické činnosti s výnimkou administratívnych služieb dosiahli zároveň viac ako šesťpercentné zvýšenie aj v porovnaní s 3. kvartálom predpandemického roka 2019.

Na Slovensku platí od štvrtka 25. novembra 2021 na 90 dní núdzový stav. Vláda schválila aj zákaz vychádzania. Platí aj viacero výnimiek, napríklad nákup nevyhnutných životných potrieb v najbližšom obchode ako sú potraviny, lieky, drogéria, obuv, krmivá pre zvieratá, pohonné hmoty, či noviny. Ostatné neesenciálne predajne ostávajú zatvorené, respektíve s obmedzením na výdaj tovaru. Na snímke predajňa hračkárstva otvorená s obmedzením len na výdaj tovaru v bratislavskom nákupnom centre 25. novembr
Neprehliadnite

Slovenský maloobchod žiada okamžité kompenzácie a uvádza príklady z Česka a Rakúska