Bavlna aj jej zmesi zdraželi

Problémy s dovozom komponentov v stavebníctve pretrvávajú naďalej. Nedostatok však začal vnímať aj textilný priemysel. Slovenská značka Slovenka produkujúca spodnú bielizeň, pyžamá ale aj pletené oblečenie, funguje bez prestávky od začiatku minulého storočia. Šije predovšetkým zo stopercentnej bavlny. Tú dováža z Turecka. Zahraničný sortiment, vyrábaný v tureckých závodoch ale predstavuje, podľa slov majiteľov, len jedno percento celkovej produkcie. Zvyšok pokrývajú šičky na Slovensku, v Banskej Bystrici a Handlovej.

WA 1 archív Mannheim - Na archívnej snímke z 18. marca 2020 chodknyňa kráča okolo zatvorenej predajne Zara v nemeckom meste Mannheim. Španielska spoločnosť Inditex oznámila za 1. kvartál prvú stratu v histórii, keď pandémia nového koronavírusu prinútila firmu zatvoriť na dlhšie obdobie takmer 90 % obchodov. Najväčší maloobchodný predajca odevov na svete, známy najmä značkou Zara, ale aj značkami Massimo Dutti či Bershka, uviedol, že za 1. kvartál 2020/2021, čo predstavuje obdobie od februára do
Neprehliadnite

Španielskemu odevnému koncernu Inditex sa začalo dariť, zisk sa vrátil na predkrízovú úroveň

Na otázku, akým spôsobom riešia výpadky bavlny, odpovedala riaditeľka spoločnosti Slovenka Mária Rácová krátko. Výpadky nie sú. Napriek všetkému si zákazníci všimli vyššie ceny. „My dovážame úplety z Turecka, zatiaľ logistický problém nemáme, no spomalili sa nám dodávky vzoriek úpletov na schválenie, pretože každý balíček ide cez colnú kontrolu,“ dodáva M. Rácová s tým, že spomalenie sa pohybuje v časovom rozmedzí približne jeden týždeň.

Za negatívum považuje vyššie nákupné ceny. „Ceny úpletov z materiálov ako bavlna, bavlna-modál ale aj v takých, kde sa používa vlákno lycra, sa zvýšili. Preto aj my musíme upravovať ceny výrobkov, ak chceme používať predovšetkým to materiálové zloženie, na ktoré sme zvyknutí,“ vysvetľuje.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa