Vklady do hazardných hier na Slovensku v minulom roku presiahli hranicu troch miliárd eur. Medziročne stúpli o pätinu na 3,04 miliardy eur. V prepočte na obyvateľa to predstavuje 559 eur, čo zodpovedá viac ako polovici priemernej mesačnej mzdy v krajine.

Prevádzkovatelia hazardných hier vyplatili na výhrach viac ako tri štvrtiny z vybraných vkladov. Zarobili tak 715,37 milióna eur, v porovnaní s rokom 2014 si tak prilepšili o 13,7 percenta.

Štát od prevádzkovateľov hazardných hier vlani zinkasoval na odvodoch takmer 170 miliónov eur, teda o šestinu viac ako v predchádzajúcom roku.

Slovensko v minulosti sprísnilo podmienky prevádzkovania hazardných hier a tiež zvýšilo poplatky, ktoré podnikatelia z tohto odvetvia platia štátu. Zároveň boli upravené pravidlá, na základe ktorých môžu obce a mestá zakázať na svojom území niektoré hazardné hry.

Od roku 2013 na to nestačí len súhlas poslancov, musí mu predchádzať aj petícia obyvateľov. Dostatok podpisov pod petíciu za zákaz hazardných hier získali občianski aktivisti v uplynulých mesiacoch v Bratislave a v niekoľkých ďalších mestách. Počet miest, kde možno hrať hazardné hry, vlani na Slovensku opäť mierne vzrástol.