Najväčší alternatívny dodávateľ energií Slovakia Energy vo štvrtok podal Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) žiadosť o odňatie licencií na obchod s elektrinou a zemným plynom a požiadal o možnosť ukončenia svojej činnosti na slovenskom energetickom trhu k najbližšiemu možnému termínu. Informoval o tom mediálny zástupca firmy, spoločnosť Arthur media a informáciu potvrdil aj ÚRSO. Firmu k tomuto rozhodnutiu doviedla aktuálna situácia s rastom cien energií na veľkoobchodných trhoch v spojení so štátnymi reguláciami cenotvorby.

Regulácia sa neskončila

„Keď Slovakia Energy začala v roku 2008 pôsobiť na slovenskom trhu, očakávali sme, že sa regulácia skončí. Je však rok 2021 a koniec tejto regulácie je stále v nedohľadne. Za daného stavu nemá zmysel, aby sme investovali do ďalšieho rozvoja firmy, a preto sme sa rozhodli pristúpiť k tomuto náročnému kroku a vrátiť licenciu,“ uviedol konateľ spoločnosti Slovakia Energy Jiří Písařík.

WA 4 archív Bergheim - Na archívnej snímke z 18. novembra 2020 dym stúpa z uhoľnej elektrárne patriacej energetickej skupine RWE pri nemeckom Bergheime. Uhlie v Nemecku v prvom polroku 2021 vytlačilo veternú energiu z prvého miesta najdôležitejšieho zdroja pre výrobu elektriny. FOTO TASR/DPA 

ARCHIV - 18.11.2020, Nordrhein-Westfalen, Bergheim: Dampf steigt aus dem Braunkohlekraftwerk Niederaußem des Energieversorgungskonzerns RWE bei Bergheim hinter Strommasten. (zu dpa
Neprehliadnite

Držte si peňaženku, európske ceny plynu a elektriny vzrástli. Dostali sa na nové rekordy

Ceny energií na Slovensku sú pre malé firmy a domácnosti regulované. Maximálna hranica, ktorú si dodávatelia v túto chvíľu môžu účtovať, už podľa Písaříka zďaleka nepokrýva náklady a nedá sa očakávať, že by sa situácia v budúcom roku zlepšila. „Za aktuálnej situácie, ktorá sa deje na trhu, keď nemáme cenovú politiku vo svojich rukách, sme, bohužiaľ, nenašli spôsob, ako ďalej fungovať,“ dodal Písařík.

Vyrovnanie záväzkov

Súčasní zákazníci spoločnosti sa podľa Slovakia Energy nemusia obávať, že by zostali bez energií. Môžu ukončiť zmluvu a bez akéhokoľvek porušovania súčasných zmlúv prejsť k dodávateľovi, ktorého si sami vyberú. Prípadne sa o nich, v období troch mesiacov od ukončenia činnosti Slovakia Energy, postará takzvaný dodávateľ poslednej inštancie – toto právo vzniká každému jednému z nich, a to priamo zo zákona. Slovakia Energy ručí za vyrovnanie všetkých svojich záväzkov, či už voči dodávateľom alebo zákazníkom, ktorí sa nemusia báť, že by prišli o vlastné finančné prostriedky.

Ilustračný obrázok - plynovod
Neprehliadnite

Podnikatelia neveria vlastným očiam. Vláda plánuje stratiť vplyv na regulovanie cien energií

Slovakia Energy bola niekoľko rokov najväčším alternatívnym dodávateľom na Slovensku. Počet jej zákazníkov každý rok stúpal, vlani toto číslo narástlo o 3,8 percenta na celkový počet 307 770 odberateľov. ÚRSO, ktorý má podľa Slovakia Energy rozhodnúť o návrhu do 30 dní uviedol, že o ďalších krokoch bude verejnosť informovať.