Vo viacerých slovenských mestách sa v sobotu začala kampaň zameraná na podporu očkovania proti ochoreniu covid-19 Darujme si Vianoce.

Rozhodnutie dať sa zaočkovať podporujú viaceré osobnosti kultúrneho života, športovci aj politici, ktorí vyšli do terénu.

V teréne je aj premiér s ministrom Lengvarským. Ten dokonca sám očkuje.

Vladimír Lengvarský a  Eduard Heger idú do práce do očkovacieho centra v Ivachnovej
Zdroj: Ján Krošlák
Vladimír Lengvarský a Eduard Heger idú do práce do očkovacieho centra v Ivachnovej

Vďaka vakcinácii môžeme chrániť svoje zdravie, zdravie svojich blízkych, ale aj zdravie občanov čakajúcich na zdravotnú starostlivosť v nemocniciach, ktoré sú plné covidových pacientov.  Počas odštartovania celonárodnej kampane na podporu očkovania Darujme si Vianoce v Ivachnovej v okrese Ružomberok to v sobotu povedal premiér Eduard Heger.

Okrem imunity získať aj dôveru

„Každý, kto dnes prišiel, prispel k tomu, aby Vianoce boli lepšie a aby mohla byť zdravotná starostlivosť poskytnutá pre kohokoľvek s inými diagnózami,“ zdôraznil premiér.

Ako dodal, v rámci odštartovania kampane sa v sobotu do Ivachnovej prišlo zaočkovať 62 ľudí, mnohí z nich boli prvoočkovanci.

Podľa premiéra je dôležité, aby sme si takú dôveru, akú máme voči vakcínam, ktorými sa u nás očkuje roky, vybudovali aj voči vakcíne proti ochoreniu covid-19.

Opozičný poslanec Ľuboš Blaha je známy tým, že veľmi ostrými slovami kritizuje Zuzanu Čaputovú a jej pôsobenie v prezidentskej funkcii. Strana Smer-SD má naďalej ťažké srdce na prezidentku, ktorá im podľa ich slov
Neprehliadnite

Seniori sa peňažnej odmeny za očkovanie dočkajú, prezidentka zákon odobrila

Lengvarský ocenil Žilinský kraj

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský ocenil aktivitu Žilinského samosprávneho kraja, ktorý prostredníctvom projektu VakciZuzka očkuje obyvateľov kraja priamo v ich obciach.

 „Čím viac obyvateľov sa dá v rámci kampane zaočkovať, tým lepšie. Už pred niekoľkými mesiacmi som komunikoval, že 60-percentná zaočkovanosť by bola super.

Momentálne sme na zhruba 50 percentách, ak to bude 60, budem veľmi spokojný,“ doplnil minister.

V Bratislave úradoval Sulík

Do celoslovenskej kampane Darujme si Vianoce sa zapojil aj Bratislavský samosprávny kraj.

Veľkokapacitné očkovacie centrum Bratislavského kraja na Národnom futbalovom štadióne (NFŠ) navštívil v sobotu doobeda podpredseda vlády a minister hospodárstva SR Richard Sulík.

V poobedňajších hodinách ho zasa navštívil minister životného prostredia SR Ján Budaj.

Richard Sulík v očkovacom centre v Bratislave
Zdroj: Martin Baumann
Richard Sulík v očkovacom centre v Bratislave

„Takto symbolicky pred Vianocami sa tisícky ľudí rozhodli, že využijú benefity očkovania, medzi ktorými je bezpochyby nielen ochrana zdravia, ale aj sloboda.

Náš nepriateľ je spoločný a spoločne proti nemu vieme aj zvíťaziť. Dovolím si vyzvať aj starších spoluobčanov, aby už neváhali a prišli sa dať zaočkovať. Dnes som videl, ako lekári trpezlivo odpovedali na všetky otázky, ktoré im ľudia kládli možno aj zo strachu," zhodnotil minister životného prostredia Ján Budaj.

„Bratislavský samosprávny kraj (BSK) eviduje záujem o očkovanie, postupne rastie. Dnes by sa na NFŠ malo zaočkovať približne 2 500 ľudí," povedala Lucia Forman s tým, že sa ľudia očkujú najmä treťou dávkou proti ochoreniu covid-19.

Mobilizačný týždeň na podporu očkovania proti ochoreniu covid-19 pripravilo Ministerstvo zdravotníctva v spolupráci so samosprávami.

Situácia v Univerzitnej nemocnici Martin (UNM) je veľmi vážna, umelé pľúcne ventilácie (UPV) má obsadené na sto percent. Celková obsadenosť lôžok pre pacientov s ochorením COVID-19 v UNM je 88 percent. Po návšteve martinskej nemocnice to v sobotu oznámil premiér Eduard Heger (OĽANO). Na snímke premiér Eduard Heger (vpravo) a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) počas tlačovej konferencie v Univerzitnej nemocnici Martin (UNM) v sobotu 20. novembra 2021. FOTO TASR - Miroslav
Neprehliadnite

Premiér Heger: Lockdown škodí ekonomike, ľudí nad 60 rokov treba zaočkovať

Zvýšiť informovanosť

Cieľom kampane je podporiť záujem o očkovanie a prispieť k väčšej zaočkovanosti Slovenska. Za dôležité považuje rezort zdravotníctva aj zvýšiť informovanosť o dôležitosti očkovania.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský pozval k očkovaniu všetkých, ktorí dostanú druhú alebo tretiu dávku vakcíny, ale aj tých, čo ešte zaočkovaní nie sú.

Lekári odpovedia aj tým ľuďom, ktorí majú v súvislosti s očkovaním strach či nezodpovedané otázky.

Kampaň, počas ktorej bude pripravené maximálne množstvo očkovacích kapacít na celom Slovensku, potrvá do 17. decembra. Jedným z lákadiel kampane je aj prítomnosť zmaných osobností priamo v očkovacích centrách.

slovenská strelkyňa Danka Barteková pózuje po očkovaní vo veľkokapacitnom očkovacom centre v Trnave
Zdroj: Lukáš Grinaj
slovenská strelkyňa Danka Barteková pózuje po očkovaní vo veľkokapacitnom očkovacom centre v Trnave

Masívne očkovanie do Vianoc

Očkovať sa ľudia môžu v 65 nemocniciach, 27 poliklinikách, 19 veľkokapacitných očkovacích centrách 602 ambulanciách a je naplánovaných 178 výjazdov v obciach.

Pripravených je viac ako 100-tisíc vakcín pre registrovaných a tiež desiatky tisíc pre neregistrovaných záujemcov.

Minister Korčok bol v Trnave

„Mám pochopenie pre ľudí, ktorí z rôznych dôvodov majú strach, neistotu a nenabrali doteraz odvahu dať sa zaočkovať. No pochopenie nemám pre ľudí, ktorí šíria dezinformácie a klamstvá.

Je to obrovská nezodpovednosť. Očkovanie je jediná cesta, aby sme sa z pandémie dostali,“ povedal počas návštevy veľkokapacitného očkovacieho centra v Trnave minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok.

Minister Ivan Korčok vo veľkokapacitnom očkovacom centre v Trnave
Zdroj: Lukáš Grinaj
Minister Ivan Korčok vo veľkokapacitnom očkovacom centre v Trnave

Počas tohto víkendu očkujú zdravotníci v Trnavskom kraji záujemcov v troch Veľkokapacitných očkovacích centrách, v Trnave, Dunajskej Strede a Skalici.

Záber z klipu kampane Ministerstva zdravotníctva SR
Neprehliadnite

Ministerstvo zdravotníctva nasadzuje nový vizuál kampane na podporu očkovania