Slováci majú druhý najvyšší priemerný dlh v regióne strednej a východnej Európy. Upozornilo na to združenie Pracujúca chudoba s odvolaním sa na aktuálnu správu Allianz Global Wealth Report 2021.

Zo správy tiež vyplýva, že kým priemerný Slovák vlastní čisté finančné aktíva vo výške 7 531 eur, priemerný Čech má 21 607 eur a Poliak 9 882 eur.

peniaze
Neprehliadnite

Globálny dlh by sa mohol vyšplhať na 260 percent HDP, jeho obsluha bude zvládnuteľná

Združenie upozorňuje, že samotnú výšku sumy netvoria len úspory, investície do dlhopisov a akcií, ale aj finančné aktíva v druhom a treťom dôchodkovom pilieri. „To sú peniaze, ktoré v skutočnosti nemôžu na krytie výpadkov v príjmoch ľudia vôbec využiť,“ komentoval šéf združenia Milan Kuruc.

Priemerné dlhy Slováka sú vo výške 8 451 eur. „Okrem nízkych finančných aktív majú slovenskí občania druhý najvyšší priemerný dlh v regióne strednej a východnej Európy. Čiže sme druhí najhorší, čo sa týka čistého finančného majetku, a druhí najhorší, čo sa týka množstva dlhov. A úplne najhorší sme v pomere dlhov k finančnému majetku,“ poukázal socio-ekonomický analytik Ján Košč (na snímke).

Latino,Doctor,Angry,After,Bad,Results,.,Doctor,Sitting,On
Neprehliadnite

Zdravie sa kupuje za peniaze, Slováci nakupujú draho a zle

„Z porovnávaných krajín má iba občan Slovenska v priemere viac dlhov ako čistého finančného majetku. V tomto držíme prvenstvo v celej EÚ. Tomuto katastrofálnemu obrazu sa netreba čudovať. Ide o logický dôsledok nízkych príjmov slovenského obyvateľstva, a teda neochoty zamestnávateľov platiť adekvátne mzdy, a takisto dôsledok neexistencie bytovej politiky, ktorá doslova núti slovenských občanov zaťažovať sa hypotékami na predraženom trhu s bývaním,“ zhodnotil Kuruc.

Kým Slováci majú dlhy v priemere vo výške 53 percent na celkovom finančnom majetku, na druhom mieste v rámci regiónu strednej a východnej Európy sa nachádzajú Poliaci s 33-percentným podielom dlhov.