Americký dolár, považovaný za základ globálneho finančného systému, oslabil od vrcholu v polovici januára o takmer 10 percent na trojročné minimum voči košu hlavných mien. Katalyzátorom sú clá prezidenta Donalda Trumpa, ktoré opätovne vyvolali obavy z inflácie a recesie a narušili dôveru investorov v zelenú bankovku.

Oslabenie dolára znížilo kúpnu silu spotrebiteľov, zvýšilo náklady na dovoz pre firmy, zlepšilo konkurencieschopnosť amerického exportu, informuje Business Insider.

Jedným z hlavných víťazov tohto vývoja sú zahraničné meny. Investori v súčasnosti hľadajú bezpečné prístavy a alternatívy. Švajčiarsky frank, podporený neutralitou krajiny a stabilným finančným systémom, posilnil voči doláru o viac ako deväť percent a naďalej sa pohybuje pri najsilnejšom kurze za viac ako desať rokov.

Japonský jen, ťažiaci z nízkej inflácie a silného dopytu po japonských dlhopisoch, taktiež posilnil o viac ako deväť percent. Euro sa vyšplhalo na trojročné maximum voči doláru, čo signalizuje dôveru v Európsku centrálnu banku. Mena Singapuru a juhokórejský won sa taktiež posilnili.

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Jadro svetového finančného systému je narušené. Status bezpečného prístavu preberá euro

Napriek tomu, že kryptomeny sú často označované za poistku proti inflácii a oslabeniu mien, bitcoin klesol o viac ako deväť percent a aktuálne sa obchoduje na úrovni približne 84 400 dolárov.

Z oslabeného dolára zvyknú ťažiť exportne orientované ekonomiky ako Čína, Nemecko, Japonsko či Malajzia. Ich výrobky sa v dolárovom vyjadrení stávajú lacnejšími, čo zvyšuje tržby, zisky aj hodnotu akcií domácich firiem. Komoditne bohaté krajiny ako Saudská Arábia a Austrália taktiež profitujú, keďže ich ropa a zlato sa stávajú konkurencieschopnejšími. Akciové trhy iných krajín môžu zaznamenať zisky, keďže investori presúvajú kapitál za lepšími výnosmi.

Pokles dolára by mohol urýchliť snahy krajín ako Brazília, India, Rusko, Čína a Južná Afrika o zníženie dominancie dolára v medzinárodnom obchode – trend známy ako dedolarizácia.

Ďalšie dôležité správy

KK10 New York - Burzoví makléri pracujú na newyorskej burze 10. marca 2020 v New Yorku. Wall Street otvorila v utorok po pondelkovom (9. 3.) páde, ktorý bol najprudší od roku 2008, výrazne v pluse. Kľúčový index Dow Jones Industrial Average si tesne po začiatku obchodovania pripísal vyše 800 bodov. Zotavujú sa aj európske akciové trhy. FOTO TASR/AP
Specialists James Denaro, left, and Mario Picone work on the floor of the New York Stock Exchange, Tuesday, March 10, 2020. Stocks, Treasury yields a
Neprehliadnite

Koniec najbezpečnejšieho finančného aktíva na svete? Investori vymieňajú dlhopisy USA za iné