Krajiny skupiny G7 v pondelok v súvislosti so zhromažďovaním ruských vojakov v okolí hraníc s Ukrajinou vyzvali Rusko, aby zastavilo ,,provokácie" a ,,deeskalovalo napätú situáciu". Informovala o tom agentúra AFP.

Ministri zahraničných vecí krajín G7 vyjadrili ,,hlboké znepokojenie nad značným posilnením ruských vojsk na hraniciach s Ukrajinou a na nezákonne anektovanom Kryme".

,,Vyzývame Rusko, aby zastavilo svoje provokácie a okamžite deeskalovalo napätie v súlade so svojimi medzinárodnými záväzkami," uvádza sa v spoločnom vyhlásení Británie, Kanady, Francúzska, Nemecka, Talianska, Japonska a Spojených štátov.

Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov (vpravo) oficiálne zarobil o 15-tisíc eur viac ako Vladimír Putin.
Neprehliadnite

Kremeľ sa obáva, že Ukrajina neodmieta silové riešenie situácie v Donbase

Šéfovia diplomacií G7 zároveň uviedli, že naďalej podporujú nezávislosť, zvrchovanosť a územnú celistvosť Ukrajiny.

Rusko nedávno presunulo svoje jednotky k hraniciam s Ukrajinou, ako aj na Krym. Hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová vo štvrtok uviedla, že Rusko má teraz pri hraniciach s Ukrajinou najviac vojakov od roku 2014.

Ozbrojený konflikt na východe Ukrajiny vypukol v roku 2014, keď Rusko anektovalo ukrajinský Krymský polostrov a časti východoukrajinského Donbasu ovládli proruskí separatisti. Kyjev a západné štáty obviňujú Moskvu z poskytovania ozbrojenej podpory donbaským separatistom, čo Rusko popiera.

Ako pripomína agentúra AFP, konflikt na východe Ukrajiny, kde žije prevažne rusky hovoriace obyvateľstvo, si vyžiadal viac ako 13-tisíc obetí a je problémom vo vzťahoch Moskvy so Západom.