V Lotyšsku počty podaných prvých dávok začiatkom októbra prudko stúpli a tamojšia vláda vtedy nariadila kontrolu očkovacích certifikátov v každej prevádzke, informuje portál dennikn.sk.

O tom, ako to funguje, sa presvedčil škótsky spevák Callum Beattie, ktorý si zaletel na výlet do Rigy. Čo čert nechcel, z nejakého dôvodu mu neuznali škótsky covid pas, takže ho nikde neobslúžili.

Beattie si vylial srdce na Twitteri a napísal, že si nemohol ani kúpiť pohár piva. Sklamaný spevák sa pobral do Estónska. No pre Lotyšov budú podmienky ešte tvrdšie.

Lotyšský parlament totiž schválil zákon, ktorý za istých okolností dovolí zamestnaváteľom prepustiť neočkovaného zamestnanca s tým, že ho najprv preradia. Ak to nebude účinné, potom ho budú smieť prepustiť, píše dennikn.sk.

Na juhu Európy

Vysoké tempo mala vakcinácia koncom októbra aj v Rumunsku, kde v súvislosti s covidom denne zomiera približne 450 ľudí.

Krajina preto sprísnila opatrenia, neočkovaní (alebo tí, ktorí neprekonali covid) nesmú vychádzať po 22.00 hod. Nemôžu navštíviť reštaurácie, kiná, či obchodné domy. Dokonca ani s testom.

Tvrdé opatrenia prijali aj v Bulharsku, ale tu je možné vakcínu nahradiť testom. Prevádzky návštevníkov kontrolujú, miestni to rešpketujú.

Covidové pasy pre pracujúcich ako prvé zaviedlo Taliansko, čo sa stretlo s odporom časti verejnosti. Ale prejavil sa fakt, že Taliansko tiež ako prvé doplatilo na pandémiu, takže ľudia potrebu prísnych opatrení zrejme pochopili. Do práce s covid pasom, to platí aj v Slovinsku.

Bidenov rázny krok

V Spojených štátoch presadil prezident Joe Biden povinné očkovanie pre federálnych zamestnancov. Pracovníci v iných firmách s vyše 100 zamestnancami musia mať od januára vakcínu, potvrdenie o prekonanie choroby či test raz týždenne, pripomína portál Denníka N.

Nemusíme však pre príklady chodiť tak ďaleko, platný covid pas v práci funguje aj v susednom Rakúsku. V piatok ešte sprísnili režim, neočkovaní, alebo tí, ktorí neprekonali chorobu covid, nebudú smieť ísť od pondelka do reštaurácií, barov, kín, hotelov, ale ani ku kaderníkovi.

Česko zaviedlo aj nám dôverne známy systém OTP, pričom štát prestal uhrádzať testy, ktorými sa dalo nahradiť očkovanie. To sa hneď prejavilo zvýšeným záujmom o vakcínu, uzatvára tému dennikn.sk.

Na snímke viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR Rastislav Machunka počas rokovania Hospodárskej a sociálnej rady SR 12. apríla 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Ak chceme mať na Slovensku Ameriku a vo firmách len očkovaných, manažérom treba dať do rúk páky