Národná diaľničná spoločnosť (NDS) uzatvorila so Slovenskou technickou univerzitou (STU) v Bratislave, Technickou univerzitou v Košiciach a Žilinskou univerzitou Memorandum o porozumení a spolupráci pri štúdiu, vzdelávaní a vedecko–výskumnej činnosti.

Priemyselný štát

Memorandum podpísali symbolicky deň pred Medzinárodným dňom študentstva, teda v utorok. TASR o tom informovala hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková.

Na snímke tunel Višňové počas mimoriadneho kontrolného dňa na výstavbe diaľnice D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala. Predmetom mimoriadneho kontrolného dňa bolo preveriť progres prác nielen na tuneli, ale aj na mostných objektoch. Vo Višňovom 26. augusta 2021. FOTO TASR - Erika Ďurčová
Neprehliadnite

Diaľničiari môžu technológie pre Tunel Višňové kúpiť lepšie a lacnejšie

,,Slovensko je priemyselný štát. Viac ako 23 percent HDP tvorí priemysel tohto štátu. Je pre nás veľmi dôležité, aby sme hľadali partnerstvá tam, kde ich vieme skutočne nájsť. Akademická obec je pre nás nezastupiteľná, my sme odborníci z praxe a pre nás je dôležité, aby si študenti našli uplatnenie v našej spoločnosti," zhodnotil generálny riaditeľ NDS Vladimír Jacko.

Predstavitelia univerzít ocenili podpis memoranda. ,,Pre nás je to zásadný míľnik, lebo máme platformu, na základe ktorej budeme do procesu zapájať našich expertov a odborníkov na znalectvo, ale budeme súčinní aj pri plánovaní autostrád, na obdobie ďalších 10 až 15 rokov," uviedol rektor STU Oliver Moravčík.

Analýzy a konzultácie

Univerzity budú pre NDS zabezpečovať odborné posudky, analýzy, správy a návrhy k legislatívnym, ako aj odborným a strategickým materiálom, najmä v oblasti výstavby cestnej infraštruktúry, vrátane ich širšieho vybavenia.

NDS a univerzity si majú vzájomne vychádzať v ústrety napríklad pri tvorbe bakalárskych, diplomových alebo dizertačných prác formou vypisovania odborných tém, vedenia prác zamestnancami NDS, zabezpečovaní odborných prednášok zamestnancami NDS či poskytovaním vzájomných konzultácií.

Podpísanie zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku pre projekt výstavby R4 Prešov
Neprehliadnite

Minister dopravy naznačil, ako formou by sa dali zlúčiť „diaľničiari“ a Slovenská správa ciest