Automobilka Škoda Auto začala vo svojom závode Kvasiny predsériovú výrobu druhej generácie SUV modelu Kodiaq. Do prestavby výrobnej linky investuje okolo 280 miliónov českých korún (12 miliónov eur). Sériová výroba začne v roku 2024, verejnosti sa vozidlo predstaví tento rok na jeseň, uviedla v utorok automobilka.

Prvú generáciu modelu Kodiaq automobilka v Kvasinách vyrába od jesene 2016. Výroba modelu Kodiaq bude rovnako ako doteraz na linkách, z ktorých schádza aj model Superb. Po presune výroby novej generácie Superbu do Bratislavy na začiatku roku 2024 sa podľa automobilky v Kvasinách uvoľní miesto na ročnú výrobu ďalších 150-tisíc kusov SUV modelov Kodiaq a Karoq.

Po prestavbe linky by z nej malo denne schádzať až 410 vozidiel Kodiaq druhej generácie. Od roku 2016 vyrobila Škoda vyše 800-tisíc kusov modelu Kodiaq. Okrem Kvasín sa na výrobe podieľali aj závody na Ukrajine, v Číne, Indii a do zastavenia výroby v marci 2022 aj v Rusku.

Vlani automobilka v závode v Kvasinách vyrobila 221-vozidiel Superb, Superb Combi, Superb iV, Karoq a Kodiaq. Doteraz najviac, 320-tisíc automobilov, Kvasiny vyrobili v roku 2019. Hlavný závod v Mladej Boleslavi vlani vyrobil 415-tisíc áut.

Automobilka v Kvasinách dáva prácu asi deväťtísíc ľuďom, závod je najväčším zamestnávateľom v Královohradeckom kraji. Kvasiny by mali byť závodom, kde bude Škoda Auto v Česku najdlhšie vyrábať vozidlá so spaľovacími motormi.

Ďalšie dôležité správy

Škoda Fabia (modrá), Škoda Scala (biela), Škoda Kamiq (červená), Škoda Karoq (biela).
Výročná edícia 30 rokov Škoda Auto Slovensko.
Neprehliadnite

Tržby českej automobilky Škoda Auto vzrástli za prvý kvartál o viac než tretinu