Česká automobilka Škoda Auto očakáva, že pre pretrvávajúci nedostatok čipov v automobilovom priemysle vyrobí tento rok zhruba o štvrť milióna vozidiel menej.

Odhaduje, že situácia na trhu s polovodičmi by sa mohla zlepšiť v 2. polroku budúceho roka. Informoval o tom server novinky.cz.

Škoda už skôr uviedla, že práve pre nedostatok čipov bude nútená do konca roka prevádzku vo svojich závodoch výrazne obmedzovať, prípadne zastavovať.

Obnovili výrobu

V pondelok (1. 11.) obnovila výrobu vo väčšine prevádzok po dvojtýždennej odstávke, počas ktorej zamestnanci zostali doma na 80 percent priemerného platu.

„Napriek pretrvávajúcemu dopytu po našich vozidlách a vysokému stavu objednávok musíme našu výrobu obmedziť," uviedol v pondelkovej tlačovej správe Škody Auto člen jej predstavenstva Christian Schenk.

Správa okrem toho uvádza, že automobilka očakáva, že do konca roka v dôsledku nedostatku dielov vyrobí zhruba o 250-tisíc vozidiel menej.

Škoda auto
Neprehliadnite

Škoda Auto nemá pre ľudí prácu, chystá veľké sťahovanie zamestnancov

Zdvojnásobenie zisku

Za prvých deväť mesiacov tohto roka dodala česká automobilka zákazníkom celkovo 700-tisíc  vozidiel, čo je o necelé 3 percentá menej než za rovnaké obdobie minulého roka.

Napriek tomu sa jej v tomto období podarilo takmer zdvojnásobiť prevádzkový zisk na 900 miliónov eur zo 469 miliónov eur pred rokom. Dôvodom bol priaznivý vývoj menových kurzov a marží.

Dopyt vysoký, hotové autá nie sú

„Dopyt po našich autách je naďalej vysoký," povedal Martin Jahn z oddelenia predaja a marketingu. Zároveň však dodal, že automobilka má na sklade veľké množstvo nedokončených vozidiel. Musí tak čakať, než sa situácia s polovodičmi zlepší. K tomu by podľa odhadov firmy mohlo postupne dôjsť v 2. polroku budúceho roka.

Škoda auto
Neprehliadnite

Škoda Auto po dvoch týždňoch od zastavenia obnovuje produkciu