Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto musí od tohto týždňa kvôli ruskej invázii na Ukrajinu obmedziť výrobu. Stretáva sa s kritickým nedostatkom dodávok dielov od niekoľkých lokálnych dodávateľov z Ukrajiny, čo má vplyv na niektoré modely. Škoda musela obmedziť napríklad výrobu elektrického SUV Enyaq iV. Škoda Auto to dnes uviedla v tlačovom vyhlásení. Výroba vozidiel na Ukrajine je pozastavená.

Dúfajú v návrat k diplomacii

Škoda Auto v tejto chvíli daruje desať miliónov korún českej neziskovej mimovládnej organizácii Človek v núdzi. „Koncern Volkswagen, vrátane automobilky Škoda Auto, prijal správy o ruských útokoch na Ukrajinu s veľkými obavami a znepokojením. Dúfame v rýchle zastavenie nepriateľských akcií a návrat k diplomacii. Čo sa týka všetkej činnosti v mieste diania, bezpečnosť a ochrana našich zamestnancov je našou najvyššou prioritou," uviedla Škoda Auto.

Škoda Auto prevzala od tohto roku zodpovednosť za ruský a ukrajinský trh v rámci celého koncernu Volkswagen. „Téma všetkých obchodných aktivít v Rusku je aktuálne riešená na úrovni manažmentu Škoda Auto aj koncernu Volkswagen," uviedla Škoda.

Hľadajú alternatívne dodávky

Škoda teraz hľadá dostupné alternatívy dodávok dielov, ktoré by pomohli zabrániť nepriaznivým vplyvom na výrobu v Česku. Priamo na Ukrajine sa vyrábajú vozidlá Superb, Kodiaq, Karoq a Fabia Combi. Výrobu na Ukrajine zaisťuje obchodný partner Eurocar. Výroba vozidiel značky Škoda je v závode Solomonovo aktuálne pozastavená. „Vozy vyrobené v závode Solomonovo sú určené iba pre zákazníkov na ukrajinskom trhu," uviedla automobilka.

Dopady na výrobu a hospodársky chod firmy kvôli sankciám uvaleným na Rusko možno podľa Škody očakávať. Očakáva sa aj prepad predaja na Ukrajine aj v Rusku. Ruský trh je jeden z najvýznamnejších trhov značky Škoda v celosvetovom meradle.

V roku 2021 bolo Rusko druhým najväčším trhom vôbec. Firma naň dodala 90 400 vozidiel značky Škoda. Ukrajina doteraz predstavovala stabilný trh s odbytom zhruba 6 000 vozidiel značky Škoda ročne. Od roku 2002 bolo v závode na Ukrajine vyrobených približne 190 000 vozidiel Škoda.

Výroba v Rusku

V Rusku vyrába Škoda modely Rapid, Octavia, Karoq a Kodiaq. V Nižnom Novgorode sa vyrábajú tri modely, Rapid sa vyrába v závode v Kaluge. Výroba v ruských závodoch aktuálne naďalej beží, priebežne sa ale analyzujú dopady možných výpadkov v dodávateľských reťazcoch.

Na Ukrajine Škoda Auto nemá žiadnych zamestnancov, vozidlá tu vyrába prostredníctvom partnera. „V Rusku je aktuálne na výjazde celkom 34 našich zamestnancov aj s rodinnými príslušníkmi," uviedla Škoda. Sú podľa nej v bezpečí. V českých závodoch Škody pracuje 615 ukrajinských a niekoľko desiatok ruských pracovníkov.

Podpora utečencov

Okrem príspevku pre Človeka v núdzi podporí škodovácke odbory zbierku mesta Mladá Boleslav jedným miliónom korún. Utečencom Škoda poskytne ubytovacie kapacity v rekreačných zariadeniach v majetku Odborov KOVO či ponúkne miesta na detských táboroch pre deti utečencov.

V prípade potreby firma každému ukrajinskému zamestnancovi pomôže vybudovať v Českej republike prostredie pre bezpečný život jeho rodiny. Konkrétne poskytne podporu pri vybavovaní víz, ubytovania, jazykových kurzov, zdravotnej starostlivosti, integrácie, vzdelávania a v ideálnom prípade aj zamestnania.

Ďalšie dôležité správy

Škoda Octavia Facelift
Neprehliadnite

Automobilka Škoda nedokončí tisíce áut, jej dodávatelia súčiastok vyhoreli