Rozhodnutie odstrihnúť Rusko zo systému SWIFT môže vyústiť do zlyhaných platieb a veľkým prečerpaniam prostriedkov v rámci celého medzinárodného bankového systému. To by mohlo znamenať, že sa centrálne banky opäť budú musieť vrátiť k pumpovaniu peňazí do ekonomiky. Upozorňuje na to stratég banky Credit Suisse Zoltan Pozsar.

Situáciu ruských bánk prirovnáva k stavu, v akom sa ocitla spoločnosť Lehman Brothers v roku 2008, keď skolabovala. Neschopnosť bánk uskutočňovať platby vzhľadom na ich vylúčenie zo systému SWIFT je rovnaká ako bola situácia Lehman Brothers, keď klíringové banky neboli ochotné uskutočňovať platby v mene tejto banky. História sa neopakuje, ale rýmuje sa,“ poznamenal Z. Pozsar.

Podľa jeho slov sa situácia dostáva do stavu, keď bude musieť americký Federálny rezervný systém pozastaviť svoj plán znižovania vlastnej bilančnej sumy, teda americká centrálna banka podľa Z. Pozsára bude možno musieť pozmeniť plán sprísňovania monetárnej politiky. Predtým, než nastane takzvané kvantitatívne sprísňovanie bude podľa neho musieť prísť najprv uvoľňovanie.

K výraznému zvýšeniu úrokových sadzieb musela pristúpiť k výraznému zvýšeniu úrokových sadzieb. Hlavná úroková sadzba ruskej centrálnej banky stúpla z 9,5 percenta na dvadsať percent. Cieľom tohto kroku je zastaviť oslabovanie ruského rubľa. Ruská mena prudko oslabuje pod váhou sankcií, ktoré na Rusko uvalil západný svet.

V Rusku v pondelok ostáva zatvorená burza cenných papierov, centrálna banka zároveň uvoľňuje rezervy v hodnote 8,78 miliardy dolárov, aby podporila miestnu ekonomiku.

Ďalšie dôležité správy

Ruský prezident Vladimir Putin
Neprehliadnite

Ekonomická izolácia Ruska. Čo by znamenalo odpojenie krajiny zo systému SWIFT?