„Situácia na fakulte je vážna, pokračujú rokovania na úrovni rektora a predsedu Správnej rady STU so všetkými zainteresovanými stranami v snahe nájsť prijateľné riešenie, aby sa situácia upokojila,“ informoval TREND hovorca Slovenskej technickej univerzity v Bratislave Fedor Blaščák.

V štrajkovej pohotovosti je takmer polovica pracovníkov fakulty, ktorí na škole vykonávali významnú, ak nie kľúčovú časť pedagogickej a výskumnej práce. Ak by v polovici februára nenastúpili do práce, školu by to pravdepodobne ochromilo.

Situácia vyvoláva znepokojenie aj medzi IT firmami. Riaditelia spoločností Eset, Exponea, Seesame, Pixel Federation, Unicorn, Martinus, bývalý riaditeľ spoločnosti Accenture a šéf Slovenskej asociácie pre inovatívnu ekonomiku adresovali vedeniam univerzity a fakulty otvorený list, v ktorom upozorňujú na zhoršovanie reputácie FIIT medzi partnermi, študentmi a potenciálnymi uchádzačmi o štúdium.

„Našou veľkou snahou je na Slovensku udržať kvalitných študentov, vedcov a odborníkov. Bolo by veľmi nešťastné, keby táto kauza prispela k odchodu významných odborníkov do zahraničia,“ napísali v otvorenom liste Richard Marko, Michaela Benedigová či Šimon Šicko.

Situácia na FIIT je vážna, šéfovia IT firiem sa obávajú odchodu odborníkov zo Slovenska

Dianie na fakulte sa pokúsili upokojiť rektor aj reprezentanti správnej rady či akademického senátu STU Zdroj: TASR

Napätie na škole trvá od výmeny vedenia v lete minulého roka. Máriu Bielikovú vo voľbách nahradil Ivan Kotuliak. Štrajkujúci zamestnanci tvrdia, že si doposiaľ nezískal ich dôveru a vyzvali ho na rezignáciu.

Vedenie školy to odmieta s tým, že je rozbehnutá príprava doplňujúcich volieb do akademického senátu fakulty, v pondelok zasadá akademický senát univerzity a doposiaľ nebola ukončená kontrola podnetu voči bývalej dekanke Márii Bielikovej.

Rezignácia dekana by navyše podľa M. Karoliovej vyvolala nejasnosti o fungovaní školy bez funkčného senátu s prázdnym postom dekana.

„Plne rešpektujeme ústavné právo na štrajk a urobíme všetko pre jeho napĺňanie pre tých, ktorí sa doň naozaj rozhodnú vstúpiť,“ uviedla M. Karoliová. Vedenie školy v súčasnosti rokuje s internými a externými zdrojmi, aby dokázalo zabezpečiť výučbu v letnom semestri v prípade ostrého štrajku zamestnancov, ktorí ho avizovali.

„Vylučujeme možnosť, že by malo dôjsť k ohrozeniu výučby na FIIT STU,“ tvrdí aj hovorca univerzity F. Blaščák.