Harbuľák spolu s ďalšími predstaviteľmi organizácií pôsobiacich v oblasti cestovného ruchu apeloval na vládu, aby sa začala zaoberať problémami, ktorým podniky čelia. „Očakávame, že cestovný ruch zaznamená obrovský pokles v porovnaní s minulým rokom. Ak budeme hovoriť o tržbách, je to viac ako 50 percent pokles tržieb, ak budeme hovoriť o počte prenocovaní, počte návštevníkov, takisto sa blížime k číslu 50 percent,“ skonštatoval Harbuľák.

Aj napriek väčšej ochote Slovákov, ktorí chcú tráviť dovolenku na Slovensku, budú podľa neho tieto čísla alarmujúce. V prípade Bratislavy obsadenosť ubytovacích kapacít dosiahla za minulý mesiac 14,9 percenta. „Možno sa javí, že teraz začiatkom letných prázdnin trošku ten domáci cestovný ruch stúpol, ale to je taký jav trochu klamlivý a zdanlivý,“ zdôraznil.

Ilustračná foto/Turistka čakajúca na svoj odlet počas pandémie koronavírusu
Neprehliadnite

Turizmus v Európe zažije šok; o prácu môže prísť šesť miliónov ľudí. Ako chce pomôcť Únia?

Harbuľák poukázal na to, že o prácu môže prísť až 38-tisíc ľudí. Dôležité podľa neho je, aby sa vláda čo najskôr začala venovať prijatiu špecifických opatrení. „Mala by sa predĺžiť prvá pomoc a všetky tie nástroje, ktoré momentálne podnikatelia a zamestnávatelia majú, do konca tohto roka. Mali by sa prijať určité opatrenia, ktoré znížia daňovú záťaž, konkrétne daň z pridanej hodnoty (DPH), a to na všetky služby cestovného ruchu,“ priblížil.

Chcú tiež, aby sa začalo s prípravou nových kompenzačných programov špecificky zameraných práve na cestovný ruch. Zároveň by chceli, aby sa naštartovala spotreba v službách cestovného ruchu, napríklad príspevkom štátu na rekreáciu.

Komunikácia s Ministerstvom dopravy a výstavby (MDV) SR zatiaľ podľa prezidenta ZCR bola veľmi dobrá. Podotkol však, že doposiaľ nevidel žiadny konkrétny legislatívny návrh. „Vieme, že prišli s nejakými návrhmi, ale my nevieme, ako to ďalej dopadlo, či tam nie je politická vôľa alebo či možno nejaké iné rezorty majú voči týmto našim požiadavkám nejaké výhrady,“ poznamenal.