Dopyt po priemyselných robotoch zo strany severoamerických podnikov sa v prvých troch štvrťročiach tohto roka vyšplhal na rekordné maximum. Priemyselné firmy zvyšovaním automatizácie reagujú na silný dopyt po svojich produktoch a na problémy so získavaním potrebných pracovníkov, napísala agentúra Reuters.

Dopyt sa zvýšil

Podľa zväzu pre rozvoj automatizácie A3 objednali severoamerické továrne a ďalšie priemyselné podniky v období od januára do septembra približne 29 000 robotov, teda o 37 percent viac ako v rovnakom období minulého roka. Hodnota objednaných robotov bola 1,48 miliárd dolárov.

ZSSK
Neprehliadnite

Vozne ZSSK by mohli byť dezinfikované autonómnym robotom

Vyššie výdaje na automatizáciu sú súčasťou širšieho oživenia investícii, ktoré sú dôsledkom snahy podnikov udržať krok so silným dopytom. Zvýšenie dopytu nad ponukou v poslednej dobe prispelo k nedostatku niektorých dôležitých produktov, napríklad čipov.

Chýbajú pracovníci

Zároveň sa viacerým firmám nedarí prilákať späť pracovníkov, ktorí v dôsledku pandémie covid-19 opustili pracovné miesta. Zavádzanie robotov sa tak pre podniky stáva alternatívou k náboru ľudskej pracovnej sily.

„Podniky proste nedokážu nájsť ľudí, ktorých potrebujú. Preto sa ponáhľajú s automatizáciou,“ uviedol prezident A3 Jeff Burnstein

Umelé umenie
Neprehliadnite

O čom snívajú roboty? Pozvánka do duše umelých systémov

Počet robotov stúpa

Využívanie robotov bolo donedávna doménou automobilových podnikov, v poslednej dobe sa však rýchlo rozširujú tiež v ďalších odvetviach. V minulom roku podiel automobilového sektora na celkových objednávkach robotov v Severnej Amerike prvýkrát klesol pod 50 percent.

V prvých deviatich mesiacoch tohto roka sa objednávky zo strany automobilových firiem zvýšili o 20 percent na 12 544 robotov, zatiaľ čo objednávky od ostatných podnikov stúpli o 53 percent na 16 355 robotov, napísala agentúra Reuters.