Vrcholní predstavitelia niekoľkých ropných gigantov vypovedali vo štvrtok (28. 10.) pred americkými zákonodarcami, pred ktorými vysvetľovali obvinenia z toho, že zavádzajú verejnosť o klimatických zmenách.

Významní producenti boli vypočúvaní v súvislosti s vplyvom fosílnych palív, z ktorých profitujú, na životné prostredie.

Historické vypočúvanie pod prísahou

Vypočúvanie, ktoré demokrati označili za historické, predstavuje prvý prípad, keď šéfovia veľkých ropných spoločností odpovedali na otázky verejne a pod prísahou, uvádza stanica BBC.

Šesťhodinové sedenie prinieslo niekoľko búrlivých slovných výmen, pričom firmy ako BP a Shell čelili ťažkým otázkam.

„Niektorých z nás čaká budúcnosť, ktorú nám vy všetci podpaľujete,“ vyhlásila demokratická kongresmanka Alexandria Ocasiová-Cortezová.

Zavádzanie verejnosti popreli

Predstavitelia spoločností Exxon Mobil, Chevron, BP a Shell však opakovane hovorili o svojich snahách o prechod na čistú energiu a popreli zavádzanie verejnosti.

Vypočúvanie, ktoré obrátilo pozornosť na desaťročia lobingu a verejných vyhlásení zo strany najväčších amerických energetických firiem, sa konalo iba niekoľko dní pred začiatkom klimatickej konferencie COP26 v škótskom Glasgowe.

Toto stretnutie svetových lídrov, ktoré sa bude konať od 31. októbra do 12. novembra, je všeobecne považované za kľúčový moment v globálnom boji proti klimatickým zmenám.

Vypočúvanie vo Výbore Snemovne reprezentantov USA pre dohľad a reformy bolo súčasťou širšieho vyšetrovania, ktoré bude podľa vyjadrenia demokratov trvať jeden rok.

V atmosfére sú najvyššie koncentrácie emisií oxidu uhličitého za posledné 2 milióny rokov.
Neprehliadnite

Predstaviteľka OSN šíri pred začatím svetovej klimatickej konferencie katastrofické scenáre