Chrumkavé červy vyliezajúce z malého tanierika, cvrčky uzavreté vo whiskovom želé. To sú niektoré prekvapenia, ktoré pripravil šéfkuchár David Faure vyznamenaný michelinskou hviezdičkou hosťom v Nice na juhovýchode Francúzska. Píše o tom agentúra AFP.

Toto nové menu, trochu exotické pre Európana nenavyknutého konzumovať hmyz, nie je prvým novátorským počinom šéfkuchára z reštaurácie Aphrodite.

Už niekoľko rokov prekvapuje so svojou "techno-emotívnou" kuchyňou, v ktorej používa tekutý dusík, "food pairing", kde sa spájajú dve potraviny, ktoré majú podobnú molekulárnu štruktúru, a iluzívnou kuchyňou.

Tentoraz sa šéfkuchár so svojím menu nazvaným "Alternative food" za 59 eur chopil odvážnej výzvy. "Riskuje svoju hviezdičku," predvída jeho manželka Noëlle, ktorá obsluhuje v reštaurácii. "Nie je to však od neho žiadna pochabosť, na tejto myšlienke pracujeme už tri roky odvtedy, čo sme sa vrátili z cesty po Ázii," hovorí.

Tri roky pokusov, degustácií a hľadania kvalitných surovín. Malé zvieratká, ktoré hosť nájde na tanieri, pochádzajú výhradne z biochovu spoločnosti Micronutris v Toulouse, ktorá ako jediná v Európe produkuje hmyz určený pre ľudskú výživu.

A kvalita niečo stojí: za jeden kilogram sušených červov a cvrčkov sa platí 1250 eur! "Z toho vidíte, že na našom menu prakticky nezarábame," poznamenáva Noëlle Faureová.

Aspoň trochu hmyzu denne

Prečo sa do toho David Faure púšťa? "Mojím cieľom nie je len šokovať, ale chcem poukázať na to, že hmyz môže byť alternatívou v našej výžive. Cvrčky sú obzvlášť bohaté na proteíny a majú málo tuku, múčne červy majú veľa omega 3 nenasýtených mastných kyselín. Pri ich chove je potrebnej len málo vody a produkuje sa pri ňom málo skleníkových plynov," zdôrazňuje.

"Keby ich každý denne zjedol len trošku, malo by to nezanedbateľný vplyv na životné prostredie," usudzuje.

Sušené múčne červy vložené doprostred malých jednohubiek, chrumkavé cvrčky v pohánke doplňujúce foie gras pečené na panvici so snehom akoby z popcornu, pražený prášok z múčnych červov harmonicky ladiaci s pečenou rybou posypanou arašidmi a sezamom.

Vizuálny dojem je nepochybne najlepší pri dezerte: kocka bieleho chleba stratená pod hruškami je zdobená bubble whisky so cvrčkami, ktorá vyzerá ako jantár.

Potrava budúcnosti

Päťdesiatsedemročná zákazníčka Nadege Carlettiová sa do tohto menu ihneď zamilovala. "Je pravda, že spočiatku má človek k pojedaniu hmyzu výhrady, najmä z vizuálneho hľadiska. Ale keď je hmyz v skrytej podobe, ide to veľmi dobre. Z chuťového pohľadu to je zaujímavé," priznáva.

N. Carlettiová plánuje vo svojich chuťových zážitkoch pokračovať. "Nabudúce si dám zapekané cvrčky alebo koláč z červov," ubezpečuje.

Podľa D. Faurea je hmyz rozhodne potravou budúcnosti. "Mohol by sa stať súčasťou energetických tyčiniek, sušienok pre mačky alebo by sa z neho mohli vyrábať živočíšne múčky," hovorí.

Majiteľ spoločnosti Micronutris Cédric Auriol dokonca tvrdí, že sa hmyz už stal súčasťou našej každodennej stravy, bez toho aby sme o tom vedeli.

"Podľa serióznych štúdií už Európania zjedia ročne pol kila hmyzu, napríklad v potravinách, ako sú marmelády alebo múka, kde sú vždy fragmenty hmyzu," vyhlasuje.

Šéfkuchár z Nice chystá červy a cvrčky. Hovorí o výživovej alternatíve

Zdroj: SITA / AP

Ilustračné foto - SITA / AP