Postavenie šéfky Medzinárodného menového fondu (MMF) Kristaliny Georgievovej ohrozuje kontroverzná správa o zvýhodňovaní Číny počas jej pôsobenia vo Svetovej banke (SB). Experti, zákonodarcovia v USA aj americké ministerstvo financií už prešetrujú jej kroky v bývalej funkcii generálnej riaditeľky SB.

Táto situácia by tiež mohla spôsobiť problémy aj administratíve amerického demokratického prezidenta Joea Bidena, pretože poskytuje „muníciu“ republikánom, ktorí spochybňujú multilaterálne inštitúcie, zvlášť ich prístup k Číne.

Obvinenia Georgievovej

Správa nezávislých vyšetrovateľov, zverejnená vo štvrtok (16. 9.), tvrdí, že Georgievová bola jednou z vedúcich predstaviteľov inštitúcie, ktorí tlačili na zamestnancov, aby zmenili údaje a vykreslili Čínu v priaznivejšom svetle vo vydaní ostro sledovaného rebríčka podmienok pre podnikanie v roku 2017.

Členské krajiny MMF „sa budú musieť rozhodnúť, či má v súčasnej funkcii pokračovať aj naďalej,“ povedal pre agentúru AFP laureát Nobelovej ceny Paul Romer.

Romer bol v tom čase hlavným ekonómom Svetovej banky a kritizoval Georgievovú za „atmosféru strachu“ pri vytváraní rebríčka podnikateľských podmienok Doing Business Report.

USA budú rozhodujúce pri určovaní osudu Georgievovej, pretože Washington má najväčší podiel na hlasovaní v Medzinárodnom menovom fonde a ministerstvo financií vo štvrtok uviedlo, že správu analyzuje.

„Toto sú vážne zistenia,“ uvádza sa vo vyhlásení rezortu s tým, že „našou prvoradou zodpovednosťou je udržiavať integritu medzinárodných finančných inštitúcií“.

Šéfka MMF svoje konanie obhajuje

Georgievová spochybnila výsledky vyšetrovania právnickej firmy WilmerHale, ktoré si objednala rada Svetovej banky. Experti WilmerHale preskúmali desaťtisíce dokumentov a rozprávali sa s viac ako tromi desiatkami súčasných i bývalých zamestnancov SB.

Georgievová informovala predstavenstvo MMF o situácii a obvinenia odmietla. Republikánski zákonodarcovia v USA už vzniesli otázky, týkajúce sa postupu Georgievovej.

Svetová banka po zverejnení správy zrušila rebríček Doing Business, ktorý klasifikoval krajiny na základe podmienok pre podnikanie, predpisov a ekonomických reforiem. Vlády sa pritom pokúšali získať vyššiu pozíciu v rebríčku, aby prilákali investorov.

Svetová banka
Neprehliadnite

Svetová banka nebude vydávať správu Doing Business pre podozrenie z manipulácií

Vykresľovanie Číny v lepšom svetle

Podľa vyšetrovania Georgievová spolu so svojím spolupracovníkom Simeonom Djankovom, bývalým bulharským ministrom financií, ktorý hodnotiacu správu vypracoval, a Jim Yong Kim, vtedajší prezident banky, tlačili na zamestnancov, aby zmenili metodiku a výpočet umiestnenia Číny v rebríčku a vyhli sa tak hnevu Pekingu.

Vedenie banky viedlo totiž v tom čase citlivé rokovania o zvýšení úverového kapitálu, čo si vyžiadalo dohodu s poprednými členskými štátmi vrátane Číny.

MMF pripravuje tiež vlastnú sériu správ o národných ekonomikách a aj tie by mohli byť teraz spochybnené po obvineniach voči Georgievovej.

Justin Sandefur z Centra pre globálny rozvoj v minulosti písal o problémoch s metodikou pri rebríčku Doing Business. Podľa neho najnovšie odhalenia nie sú dobré pre Georgievovú.

Niektorí republikánski zákonodarcovia už vyzvali ministerku financií Janet Yellenovú, aby informovala Kongres o situácii a našla spôsoby, ako „zabezpečiť prísnu a transparentnú integritu údajov v správach a hodnoteniach SB a MMF“.

Georgievová vystúpila v piatok na panelovej diskusii v MMF bez toho, aby poskytla médiám vyhlásenie. Na budúci týždeň sa má zúčastniť na Valnom zhromaždení OSN. A začiatkom októbra by sa mala zúčastniť na výročnom stretnutí MMF a SB.

WA 6 archív Berlín - Na archívnej snímke z 5.júla 2017 čínsky prezident Si Ťin-pching počas otvorenia nového výbehu pre pandy v berlínskej zoo. Európska únia a Čína sa z dôvodu pandémie nového koronavírusu rozhodli zrušiť plánovaný samit, ktorý sa mal konať v septembri v Nemecku. V stredu o tom informoval hovorca nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, ktorého citovala tlačová agentúra AFP. Samit sa mal konať 14. septembra v Lipsku a mal to byť kľúčový moment vo vzťahoch EÚ s Čínou, ale pandémia
Neprehliadnite

Čína sľubuje zlepšenie regulácie cezhraničného obchodu, vyjadruje podporu podnikom