V rozhovore sa dočítate:

  • Prečo Progresívne Slovensko na svoje zviditeľnenie využilo úspech Matúša Valla v bratislavských primátorských voľbách

  • Čo obsahuje a čo neobsahuje koaličná zmluva s novým primátorom hlavného mesta

  • Či ostatné strany brali Progresívne Slovensko ako rovnocenného partnera v komunálnych voľbách

  • Či je na stole fúzia so stranou Spolu a čo Progresívne Slovensko očakáva od prezidenta Andreja Kisku po skončení jeho funkčného obdobia

  • V akom štádiu vývoja je Progresívne Slovensko a kto do tohto politického projektu zatiaľ investoval najviac

Víťazstvo Matúša Valla využili obe strany, ktoré ho podporovali, na vlastné promo. Do istej miery na to majú právo, ale nie je toho až priveľa?

Poznám Matúša Valla roky, dávno mi hovoril o tom, čo a ako chce v Bratislave zmeniť. Keď mi pred troma rokmi oznámil, že ide kandidovať za primátora, chcel vedieť, čo si o tom myslím. Povedal som mu: „Choď do toho, som presvedčený, že ľudia, ktorí majú také nadšenie ako ty, majú šancu uspieť.“

Hneď ako Progresívne Slovensko začalo vznikať – najprv ako občianske združenie, neskôr ako hnutie –, sme sa zaňho postavili. A či už dobrovoľníkmi, alebo obsahovo pri príprave Plánu Bratislava, sme mu intenzívne pomáhali.

Boli sme tiež veľmi konštruktívni pri vytváraní koaličnej zmluvy so stranou Spolu. V kampani bolo zapojených veľmi veľa našich členov a dobrovoľníkov. Myslíme si, že sme veľmi intenzívne prispeli k víťazstvu. Samozrejme, najväčší podiel na víťazstve má sám Matúš Vallo.

Nie je však trocha rozčarovaný z toho, ako sa naňho Progresívne Slovensko a Spolu „namotali“ po tom, ako vyhral voľby?

Nie, nemyslím si to. Pozval nás oboch na tlačovku [po ohlásení výsledkov volieb], väčšina ľudí z volebnej noci bola z týchto dvoch strán. S Matúšom máme úprimný, priateľský vzťah.

Neochladol tento vzťah, lebo neočakával, že sa do toho až toľko obujete?

Vôbec si nemyslím, že by to takto mohol brať. Skôr naopak. Myslím si, že je rád, že sme ho podporili a že jeho úspech je v zásade aj úspechom našej trojkoalície.

Matúš Vallo však v kampani veľmi nekomunikoval, že má podporu Progresívneho Slovenska a Spolu. Prečo?

Nemyslím si, že to nekomunikoval. Po tlačovke, na ktorej so svojím odborným tímom oznámil svoju kandidatúru, mal ďalšiu, s našimi dvomi politickými subjektmi, kde som vystúpil ja aj Miroslav Beblavý [predseda Spolu]. Dokonca nás na túto tlačovku Matúš Vallo sám pozval.

To, že viedol kampaň tak, že nekomunikoval politické strany, bolo podľa mňa kvôli 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa