Riaditeľ americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) William Burns sa stretol v Moskve s tajomníkom ruskej Rady bezpečnosti Nikolajom Patruševom.

V utorok o tom informovala Rada bezpečnosti s tým, že témou rokovania boli rusko-americké vzťahy.

Neohlásená návšteva

Ako píše agentúra AFP, Burnsova návšteva Moskvy nebola dopredu ohlásená a ruská rada o nej odmietla poskytnúť bližšie podrobnosti. Washington ani americká ambasáda v Moskve sa k správam bezprostredne nevyjadrili.

Stretnutie sa uskutočnilo v čase, keď sú americko-ruské vzťahy na najhoršej úrovní za posledné roky, pripomína AFP.

Západné krajiny uvalili na Rusko sériu sankcií za anexiu Krymu, údajné zasahovanie do volieb iných krajín, kybernetické útoky a otrávenie opozičného politika Alexeja Navaľného.

Spoločné témy na diskusiu

Predstavitelia americkej vlády však podľa vlastných slov majú v istých otázkach záujem o spoluprácu s Moskvou. Medzi ne patrí napríklad odzbrojovanie či jadrová dohoda s Iránom.

Americký prezident Joe Biden a ruská hlava štátu Vladimir Putin sa po prvý raz stretli v júni v švajčiarskej Ženeve, pričom sa dohodli, že komunikačné kanály medzi Washingtonom a Moskvou zostanu otvorené.

Ruskí a americkí diplomati sa odvtedy stretli v Ženeve na neverejných rozhovoroch o kontrole zbrojenia a priamo v Moskve rokovala v októbri námestníčka ministra zahraničných vecí USA Victoriu Nulandová.

Dlhoročný diplomat Burns, ktorý sa sa stal šéfom CIA v marci, v rokoch 2005 až 2008 pôsobil ako americký veľvyslanec v Rusku, pripomína AFP.

najvyšší iránsky duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí
Neprehliadnite

Washington síce chce rokovať s Iránom, lenže nie je ochotný uvoľniť zablokované peniaze