Nemecko a Európa sú pripravené na následky, ak sa Rusko rozhodne úplne zastaviť dodávky plynu, uviedol v sobotu kancelár Olaf Scholz, informáciu prináša agentúra Bloomberg.

Nemecko sa pripravilo „na to, že Rusko do veľkej miery preruší dodávky plynu pre vojnu na Ukrajine," povedal Olaf Scholz a dodal, že zriadili terminály na severnom nemeckom pobreží na dovoz kvapalného plynu.

Kancelárovo tvrdenie, že krajina je pripravená, však spochybnilo nemecké Združenie miest a obcí, ktoré zastupuje približne 14-tisíc obcí a miest v celej krajine, ako aj ekonomický think tank DIW.

Obavy z vĺn bankrotov

Najväčšia európska ekonomika je v centre energetickej krízy na kontinente, keďže ruský prezident Vladimir Putin obmedzuje dodávky v odvete za sankcie súvisiace s vojnou na Ukrajine. Narastajú obavy, že Nemecko by v dôsledku krízy mohlo čeliť vlne bankrotov.

„Zachránili sme plyn. Opäť využívame výrobné kapacity uhoľných elektrární. Začiatkom budúceho roka budeme mať možnosť využiť zostávajúce juhonemecké jadrové elektrárne, ak to bude potrebné," povedal kancelár. 

Krajine hrozí energetická kríza

Napriek tomu bol v sobotu vládny prísľub v oblasti energetiky spochybnený, keď predseda Združenia miest a obcí uviedol, že krajine hrozí energetická kríza.

„Hackerský útok alebo preťaženie elektrickej siete" by mohli spôsobiť vážny výpadok elektrickej energie, povedal Gerd Landsberg, predseda združenia, pre noviny Welt am Sonntag. Takéto preťaženie by sa podľa neho mohlo spustiť, ak by si príliš veľa domácností zapojilo elektrické ohrievače namiesto plynových.

Nemecká vláda síce uznala, že situácia je vážna, ale zatiaľ nerobí dosť pre to, aby sa na ňu krajina pripravila, povedal Landsberg podľa Welt am Sonntag.

Recesii sa nedá vyhnúť

Prezident nemeckého think tanku DIW Marcel Fratzscher v sobotu pre mediálnu sieť RND povedal, že v Nemecku očakáva hospodársku recesiu.

„Recesii sa nedá vyhnúť, už sme v útlme," povedal Fratzscher a dodal, že sa obáva, že ekonomika sa rýchlo nezotaví a namiesto toho v roku 2023 poklesne.

„Ani rok 2024 nebude dobrý," varoval ekonóm a zdôraznil, že Nemecku hrozí, že sa bude musieť zmieriť s niekoľkými rokmi stagflácie.

Fratzscher takisto predpovedal, že „mnohé spoločnosti skrachujú", pretože vláda ich nedokáže všetky zachrániť. Navrhol, aby kabinet obmedzil náklady na energie a pomohol pri transformácii.

Začiatkom tohto týždňa nevyšiel nemeckej vláde plán udržať v prevádzke niektoré jadrové elektrárne ako záložnú rezervu. Plán ministra hospodárstva Roberta Habecka odmietol jeden z prevádzkovateľov nemeckých jadrových elektrární, ktorý uviedol, že „nie je technicky uskutočniteľný, a preto nie je vhodný ako prostriedok na zabezpečenie podielu dodávok týchto elektrární".

Ďalšie dôležité správy

PK 23 Berlín - Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz reční o politike jeho vlády vrámci rozhovorov o rozpočte na rok 2023 v nemeckom parlamente Bundestag v Berlíne 7. septembra 2022. FOTO TASR/AP

German Chancellor Olaf Scholz delivers his speech about his governments policy as part of the budget 2023 debate at the German parliament Bundestag in Berlin, Germany, Wednesday, Sept. 7, 2022. (AP Photo/Markus Schreiber)
Neprehliadnite

Scholz potí krv a bojuje o podporu nemeckej verejnosti v časoch ruskej energetickej vojny