Deficit štátneho rozpočtu ku koncu novembra tohto roka bol na úrovni približne 5,24 miliardy eur. Informovalo o tom Ministerstvo financií (MF) SR na svojej webovej stránke. Príjmy štátneho rozpočtu boli oproti rovnakému obdobiu minulého roka nižšie o 183 miliónov eur. Výdavky sa medziročne zvýšili o 3,24 miliardy eur.

Ako vyčíslil rezort financií, medziročný výpadok daňových príjmov predstavoval takmer 347 milióna eur (- 3,1 percenta). „Negatívny vývoj bol zaznamenaný pri dani z príjmov právnických osôb vo výške 312,4 milióna eur, pri spotrebných daniach vo výške 88,6 milióna eur, pri dani vyberanej zrážkou vo výške 16,7 milióna eur a pri daniach z používania tovarov a z povolenia na výkon činnosti vo výške 16,4 milióna eur," vymenoval rezort. Pri daniach z medzinárodného obchodu a transakcií vrátane sankcií došlo k medziročnému poklesu o 2,1 milióna eur. Naopak, pozitívny vývoj rezort evidoval pri dani z pridanej hodnoty vo výške 66,4 milióna eur, pri iných daniach na tovary a služby vo výške 21,7 milióna eur a pri dani z príjmov fyzických osôb vo výške 1,1 milióna eur.

Na snímke poslanec NR SR Marián Viskupič (SaS) počas rokovania 18. schôdze parlamentu 2. decembra 2020 v Bratislave.
Neprehliadnite

Návrh štátneho rozpočtu považuje SaS za prijateľný kompromis

Pozitívny vývoj bol zaznamenaný aj v rámci príjmov z rozpočtu EÚ, kde podľa vyčíslení rezortu došlo k medziročnému nárastu o 393,1 milióna eur (+ 30,8 percenta). Ako ďalej spresnil rezort, medziročný pokles príjmov štátneho rozpočtu z dividend predstavoval 207,4 milióna eur (- 54,2 percenta).

"V rámci ostatných príjmov štátneho rozpočtu došlo k medziročnému poklesu o 21,7 milióna eur (- 2,9 percenta)," pokračoval rezort s tým, že ide najmä o medziročný pokles administratívnych poplatkov o 52,9 milióna eur a príjmov z prenájmu o 6,2 milióna eur. "Tieto výpadky sú čiastočne kompenzované nárastom iných nedaňových príjmov o 35,5 milióna eur, kapitálových príjmov o jeden milión eur a úrokových príjmov o 0,9 milióna eur," komentoval rezort.

Na snímke zľava podpredseda vlády a minister financií SR Eduard Heger a premiér SR Igor Matovič  (obajai OĽaNO) počas 50. schôdze vlády SR v Bratislave v stredu 4. novembra 2020. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Slabo zostavený rozpočet zhoršuje povesť Slovenska. Odkladanie ozdravného plánu sa nevypláca

Klesli aj výdavky na obsluhu štátneho dlhu, a to medziročne o 238,5 milióna eur (- 24,8 percenta). V kategóriách výdavkov štátneho rozpočtu súvisiacich s čerpaním prostriedkov z rozpočtu EÚ došlo k medziročnému nárastu o 274 miliónov eur (+ 18,3 percenta), s čím podľa rezortu súvisí aj nárast zdrojov spolufinancovania o 88,4 milióna eur (+ 35,7 percenta). „Platba do rozpočtu EÚ zaznamenala medziročný nárast o 71,1 milióna eur (+ 9,9 percenta). Transfer Sociálnej poisťovni zaznamenal medziročný nárast o 969,9 milióna eur (+ 100 percent)," vymenoval rezort. Aj čerpanie ďalších výdavkov štátneho rozpočtu medziročne vzrástlo o viac ako dve miliardy eur (+ 17,5 percenta). „Uvedené zvýšenie je zaznamenané najmä v kapitole Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, kde došlo k medziročnému zvýšeniu čerpania výdavkov o 1,06 miliardy eur, a to najmä v súvislosti so zmiernením negatívnych dosahov pandémie ochorenia Covid-19," uzavrel rezort.