Inflácia v eurozóne by sa v budúcom roku mala „s najväčšou pravdepodobnosťou“ spomaliť. Uviedla to v pondelok členka Výkonnej rady ECB Isabel Schnabelová.

Miera inflácie v eurozóne rastie rýchlejšie než sa pôvodne očakávalo. ECB však naďalej trvá na tom, že ide o dočasný jav, ktorý je spôsobený vyššími cenami ropy a materiálov, ako aj nedostatkom viacerých komponentov, ako sú napríklad polovodiče.

Schnabelová, nemecká zástupkyňa vo Výkonnej rade ECB, sa pokúsila zmierniť obavy z opakovania situácie zo 70. rokov 20. storočia, keď inflácia v Nemecku dosahovala takmer 8 percent.

Ako povedala na stretnutí so zástupcami nemeckých podnikov, najmä ľudia v Nemecku sa obávajú, že miera inflácie môže zostať na vysokej úrovni trvale, prípadne začať nekontrolovane prudko rásť. Podľa nej sa však „s najväčšou pravdepodobnosťou inflácia už v budúcom roku výrazne spomalí“.

Mario Monti, taliansky expremiér a profesor ekonómie
Neprehliadnite

Najväčšou hrozbou pre európske zotavenie je stagflácia, tvrdí taliansky expremiér Mario Monti

Spotrebiteľské ceny v 19 krajinách s jednotnou menou vzrástli v auguste podľa predbežných odhadov medziročne o 3 percentá po tom, ako v júli rast dosiahol 2,2 percent. Augustová inflácia sa tak dostala vysoko nad inflačný cieľ ECB, ktorý je stanovený na 2 percentá.

ECB však očakáva, že v budúcom roku sa miera inflácie zmierni na 1,7 percent a v roku 2023 dosiahne 1,5 percent.

Schnabelová zároveň dodala, že ECB, ktorá minulý týždeň rozhodla o spomalení nákupov dlhopisov v rámci pandemického programu nákupov aktív (Pandemic Emergency Purchase Programme - PEPP), sa nemieni ponáhľať so sprísňovaním svojej politiky. Takto by zareagovala iba vtedy, ak by sa inflácia dostala na úroveň inflačného cieľa skôr než sa predpokladá.

KK17 Berlín - Na archívnej snímke z 29. januára 2020 prezident nemeckej centrálnej banky Jens Weidmann v Berlíne. Prezident nemeckej centrálnej banky Jens Weidmann v piatok 28. februára 2020 varoval, že šírenie koronavírusu COVID-19 by mohlo tento rok znížiť hospodársky rast Nemecka, keďže vírus zasiahol dodávateľské reťazce a aj turisti zostávajú doma. FOTO TASR/DPA
ARCHIV - 29.01.2020, Berlin: Jens Weidmann, Präsident der Bundesbank, nimmt an der Sitzung des Bundeskabinetts im Bundeskanzleramt
Neprehliadnite

Šéf Bundesbanky: ECB nemá zachraňovať štáty. Ak príde inflácia, musí sprísniť menovú politiku