Začína sa to ako každá iná stavba. Bagre, výkopové práce, príprava pevných základov, aby udržali mohutné konštrukcie. Nejde však o žiadne bežné postupy, aké poznajú Európania, ani nevzniknú tradičné budovy klasického veľkomesta. Saudskoarabské kráľovstvo sa snaží o premenu púšte veľkosti Belgicka na technologicky vyspelý mestský región s názvom Neom, ktorý má vyrásť na 170-kilometrovom pásme. V rámci megalomanského projektu v hodnote päťsto miliárd dolárov už začalo so stavebnými prácami.

Zábery z dronu firmy Ot Sky ukazujú nespočetné množstvo bagrov, ktoré vytvárajú široký lineárny kanál v púšti, kde má vzniknúť podzemný dopravný systém. Na jednotlivých podlažiach budú následne postavené budovy, platformy verejných parkov, priestorov pre peších, školy, obchody, pracoviská aj oddychové zóny.

The Line je súčasťou širšej vízie Neom Smart City, ktorého cieľom je pretaviť futuristické sny o viacvrstvovom ekologickom meste, týčiacom sa do výšin, na skutočnosť. Nasledovať majú obdobné projekty Oxygon a Trojena. Celý Neom by mal priniesť Saudom 380-tisíc pracovných miest, prispieť 50 miliardami dolárov k HDP krajiny a pripraviť bývanie pre deväť miliónov ľudí. Obyvatelia by sa do prvej dokončenej časti mali nasťahovať v roku 2024. Najnovšie sa v súvislosti s Neomom spomína aj usporiadanie ázijských zimných hier v roku 2029.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa