Strana SaS vyzvala svojho koaličného partnera hnutie Sme rodina, aby prestalo s populistickou rétorikou a vecne sa podieľalo na reformách, ktoré pomôžu Slovensku. Ak nie je koalícia ochotná podporiť reformy, podľa SaS stráca základ, na ktorom bola postavená.

Musia sa rozhodnút, na ktorej strane sú

,,Občanom Slovenska sme vo voľbách sľúbili, že budeme vládou zmeny. Ak však nie sme ochotní a pripravení podporiť reformy, či už justície alebo zdravotníctva, ktoré môžu byť na prvý pohľad nepopulárne, ale v konečnom dôsledku sú nevyhnutné, stráca naša koalícia základ, na ktorom je postavená," uviedol v stanovisku predseda SaS a vicepremiér Richard Sulík, ku ktorému sa pridali aj jeho stranícki kolegovia, minister školstva Branislav Gröhling, štátny tajomník rezortu hospodárstva Karol Galek a štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus.

Na snímke poslanec Národnej rady SR (NRSR)  Richard Takáč (SMER-SD) pred mimoriadnou schôdzou parlamentu k poľnohospodárskemu a lesnému pôdnemu fondu na Slovensku v Bratislave 14. októbra 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Reforma národných parkov prinesie likvidáciu vidieka, tvrdí nominant strany Smer-SD

Sme rodina sa podľa SaS musí rozhodnúť, na ktorej strane bude stáť. ,,Či na strane zmeny alebo na strane populizmu. Odsudzujeme preto politiku, ktorá neprináša žiadne konkrétne riešenia len nekonštruktívne kope do vládnej koalície," uviedli predstavitelia strany.

Parlament už presunul hlasovanie o reforme národných parkov na ďalšiu riadnu schôdzu, ktorá sa začína 23. novembra. Reformu nepodporuje Sme rodina. Hnutie má tiež výhrady voči reforme nemocníc, o ktorej sa rokuje na aktuálnej schôdzi. Koalícia tiež rokuje o podobe súdnej mapy.

Reakcia Sme rodina

Hnutie Sme rodina v reakcii konštatuje, že  reformy v predloženej podobe sú neprípustné, pretože by znamenali vyľudnenie okresov, kde je už aj tak problém so zamestnanosťou. 

,,Ak strana SaS nazýva populizmom to, že stojíme za ľuďmi v regiónoch, tak by nás zaujímalo, koho zastupujú oni, či iba seba, nejaké lobistické skupiny alebo mimovládne organizácie," reagovalo tlačové oddelenie hnutia Sme rodina.

Na snímke minister hospodárstva SR a prvý podpredseda vlády pre ekonomiku SR Richard Sulík (SaS) počas hlasovania na 48. schôdzi Národnej rady SR, na ktorej inicioval opozičný Smer-SD odovolanie Richarda Sulíka (SaS) z postu ministra hospodárstva SR v Bratislave 27. októbra 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Zmluvu medzi kanceláriou advokáta R. Zigu a Sulíkovým ministerstvom preveria kontrolóri z ÚVO

Ak nie je koalícia ochotná podporiť reformy, podľa SaS stráca základ, na ktorom bola postavená. Sme rodina sa preto musí rozhodnúť, na ktorej strane bude stáť, či na strane zmeny alebo na strane populizmu.

Parlament už presunul hlasovanie o reforme národných parkov na ďalšiu riadnu schôdzu, ktorá sa začína 23. novembra. Reformu nepodporuje Sme rodina. Hnutie má tiež výhrady voči reforme nemocníc, o ktorej sa rokuje na aktuálnej schôdzi. Koalícia tiež rokuje o podobe súdnej mapy.

Na snímke podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová počas tlačovej konferencie na tému: Posilňujeme kyberbezpečnosť verejnej správy. Nový systém Achilles, 25. októbra 2021 v Bratislave. FOTO TASR – Jakub Kotian
Neprehliadnite

Remišová verí, že reformy prejdú, či s podporou hnutia Sme rodina alebo bez nej