Strana SaS nechce otvárať koaličnú zmluvu, chce stabilitu v koalícii a jej zásadnou požiadavkou je, aby Mária Kolíková ostala ministerkou spravodlivosti.

Povedal to predseda SaS Richard Sulík na stredajšej tlačovej konferencii po tom, ako šiesti poslanci parlamentu oznámili svoj odchod zo Za ľudí do klubu SaS.

Sulíkova strana si nechce nárokovať nové pozície, keďže sa po novom má stať druhou najsilnejšou koaličnou stranou v parlamente.

Sulík naznačil, že v zmluve dôjde k určitým zmenám. SaS tiež podporí, aby Veronika Remišová bola naďalej ministerkou investícií.

Dodal, že s koaličnými partnermi budú rokovať o ich požiadavkách a hľadať spoločnú reč.

V parlamente ešte ostal neobsadený post podpredsedu snemovne, ktorý mal patriť strane Za ľudí. V tejto súvislosti Sulík uviedol, že ak by SaS mohla post obsadiť, napríklad preto, lebo si nenárokuje post predsedu NR SR, tak by mal pozíciu obsadiť Lehotský.

Kolíková ako ministerka je zásadnou požiadavkou

„Nechcem otvárať koaličnú zmluvu, chcem stabilitu v koalícii. Našou zásadnou požiadavkou je, že Mária Kolíková ostane ministerkou spravodlivosti,“ povedal Sulík a poukázal na jej doterajší výkon funkcie a reformy.

Podčiarkol, že prestupom poslancov do klubu SaS sa stali druhým najsilnejším koaličným partnerom. Deklaroval však, že si nebudú nárokovať ďalšie funkcie, napríklad post predsedu parlamentu.

Vysvetlil, že Kolíková bude členom ministerského klubu SaS a bude aj jedným z troch zástupcov, ktorí za stranu chodia na koaličné rady.

Prestup poslancov do klubu SaS má podľa neho aj vzhľadom na situáciu v strane Za ľudí prispieť k udržaniu koalície. Hovorí aj o posilnení odbornosti klubu SaS. Vyjadril záujem aj o prípadnú dlhšiu spoluprácu.

O situácii bude koalícia rokovať

O situácii v koalícii po prestupe časti členov Za ľudí do klubu SaS má rokovať koaličná rada, potvrdili ministri kultúry Natália Milanová a obrany Jaroslav Naď (obaja OĽANO). Budúcnosť ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej vo funkcii záleží podľa Naďa na dohode.

Premiér Eduard Heger (OĽANO) nateraz situáciu nechcel komentovať. Sme rodina sa podľa ministra práce Milana Krajniaka vyjadrí k zmenám na koaličnej rade. Uviedli to pred rokovaním vlády.

„Jedna vec je to, čo očakávajú jednotlivci, a druhá vec je to, na čom sa dohodne koalícia. Koalícia o tejto novej situácii bude rokovať a urobí nejaké závery,“ komentoval Naď. 

V dianí v Za ľudí ide podľa neho viac o rokovanie o osobných záujmoch ako o záujmoch krajiny.

„Na rokovaní vlády som nevidel obsahové spory medzi ministerkami, sporili sa len o to, kto bude predsedníčkou,“ poznamenal.

Naď: Jedno ministerstvo navyše už majú

Kolíková podľa Naďa nemusí zostať ministerkou. Poukázal na to, že SaS dostala po voľbách o jeden mandát viac, ako jej prináležalo na základe výsledkov. Rovnaká situácia nastane, aj keď Kolíková zostane na svojom poste. Všetko podľa neho závisí od dohody v koalícii.

Krajniak zdôraznil, že pre hnutie Sme rodina ostáva prioritou napĺňať svoje programové ciele. K prípadným zmenám v prerozdelení ministerských postov a nominácií sa chce Sme rodina vyjadriť v pondelok 13. 9. na koaličnej rade.

Ministerka kultúry pripomenula, že situácia sa dala očakávať.

„Smerovali k tomu vyjadrenia oboch paní ministeriek zo strany Za ľudí,“ povedala.

To, čo sa stalo, nastavilo podľa nej novú situáciu a jej vývoj v tejto chvíli nechce komentovať.

„Bude to predmetom koaličných rokovaní,“ dodala.

Predsedníčka strany Za ľudí a vicepremiérka Veronika Remišová kritizuje, že skupinka okolo ministerky Márie Kolíkovej rokovala o odchode zo Za ľudí, no chce si zachovať funkcie, ktoré vďaka strane získala.

Mária Kolíková, Veronika Remišová
Neprehliadnite

Poslanci okolo Kolíkovej odchádzajú do klubu SaS, Remišová hovorí o zrade