Podľa SaS je poplatok za vyťažené nerasty osemtisíc eur, ktorý spoločnosť Slovenská banská ročne odvádza štátu, príliš nízky. Strana argumentovala aktuálnou cenou zlata na burze, pričom poplatok z 500 kilogramov zlata, ktoré sa ročne na Slovensku vyťažia, vypočítala na 400-tisíc eur. 

Spoločnosť Slovenská banská dnes oficiálne ťaží polymetalickú rudu, ktorá okrem zlata obsahuje aj striebro, meď, zinok a olovo. Za vyťaženú rudu platí štátu ročne približne šestnásť eur za kilogram. Táto suma pritom vychádza z platného nariadenia vlády z roku 2002. Slovenská banská tak postupuje len v zmysle platnej legislatívy.

Liberáli vidia problém práve v roky nenovelizovanom nariadení vlády a banskej legislatíve ako takej. Za výber a kontrolu úhrad za vyťažený nerast pritom zodpovedajú príslušné banské úrady. SaS preto požiadala Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) o prešetrenie ich postupov. Úrad avizoval, že kontrolou by mohol zrealizovať na budúci rok.

Zvláštne načasovanie

Vedenie firmy Slovenská banská vidí za kauzou súvisiacou s výškou sadzieb pokus o svoju mediálnu diskreditáciu. A to akurát v čase, keď sa – napriek odporu baníkov – podarilo konkurenčnej austrálskej ťažobnej firme Prospech Limited predĺžiť povolenie na prieskum v okolí obce Hodruša-Hámre. 

„Dôsledne sme chceli chrániť svoje práva a záujmy chránené právom. Pri tomto obhajovaní práv sme sa dostali do sporu so spoločnosťou, ktorá na Slovensku zastupuje investorov zo zámoria,“ uviedol riaditeľ Slovenskej banskej Ivan Bača. Jeho firma je pritom viacnásobným držiteľom ocenenia Finančnej správy za vzorné plnenie odvodových povinností a len vlani zaplatila štátu na daniach a odvodoch tri a pol milióna eur.

Austrálsku spoločnosť zastupuje na Slovensku firma Slovenské Kovy. Jej nárok na prieskum na území sto štvorcových kilometrov v okolí Hodruše-Hámrov mal tento rok v máji vypršať, a tak v zákonom stanovenej lehote požiadala o jeho predĺženie.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa