Fungovanie Slovenského pozemkového fondu (SPF) by mal preveriť Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR. Uviedli to v utorok na brífingu strany SaS, po skončení rokovania Výboru Národnej rady (NR) SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, poslankyne NR SR Anna Zemanová a Jarmila Halgašová, v reakcii na výročnú správu SPF za rok 2019, ktorú parlamentný výbor prerokúval.

Podľa A. Zemanovej výročná správa SPF „je slohová správa“, ktorá samotná nezadáva konkrétny podnet na začatie trestno-právneho konania.

„Samotná správa nemôže byť podkladom na trestno-právne konanie, ale NKÚ je organizácia, ktorá má tieto záležitosti kontrolovať. Pôjde to (na NKÚ SR) uznesením Národnej rady SR. Verím, že podanie bude mať prioritu v rámci zaradenia do plánu činnosti úradu,“ priblížila A. Zemanová, ktorá je členkou Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.

Construction started on the Mochovce Nuclear Power Plant in the 1980s but was subsequently stopped due to financial concerns. The project restarted in the 1990s and the first two towers (2 x 470MW) were finished and brought on-line in 1998 and 1999. The next two towers are currently under construction (planned to be brought into operation in 2013/2014) but are facing a delay. The Slovak government insists in pursuing this project despite old technology and several security concerns.
Neprehliadnite

SaS: Pri Mochovciach nás dobehla nečinnosť predchádzajúcej vlády

Z kontroly NKÚ následne po kontrole podľa Zemanovej slov môžu vzísť nejaké trestno-právne konania. „Nevylučujeme ich podanie. V tejto chvíli zhromažďujeme podklady, ktoré sa v minulosti ututlávali. V minulosti odvážlivcov, ktorí by dokázali prehovoriť, nebolo toľko, pretože strach stále panuje, a to aj medzi pracovníkmi SPF, ale aj medzi inými ľuďmi dotknutými konaním rôznych splnomocnených osôb, ktoré zastupovali (na SPF) štát,“ spresnila.

Podľa jej slov jestvujú indície o „výpalníctve“ osôb splnomocnených pozemkovým fondom. Kontrola by sa podľa A. Zemanovej mala sústrediť najmä na nájmy pozemkov, zastupovania štátu pri prideľovaní poľovných revírov, na reštitúcie pozemkov, na pozemkové úpravy či na rôzne ekonomické činnosti.

Deti a šport
Neprehliadnite

Štát by mohol vytvoriť 700-eurové voľnočasové poukazy, tvrdí poslanec za SaS

„Ostatná kontrola NKÚ bola vykonaná v roku 2011. Preto sme sa zhodli s koaličnými poslancami, pričom návrh podporili aj poslanci z opozície, aby bola vykonaná hĺbková kontrola v tejto organizácii,“ dodala A. Zemanová.

J. Halgašová, ktorá sa v SaS venuje poľnohospodárstvu a potravinárstvu, upozornila, že nová generálna riaditeľka SPF Gabriela Bartošová už bola vypovedať na Národnej kriminálnej agentúre (NAKA). „Takže čoskoro sa dočkáme nejakých rozuzlení,“ doplnila J. Halgašová.