Európska únia by mala prestať v ďalších sankciách voči Rusku v súvislosti s jeho inváziou na Ukrajinu a namiesto toho by mala presadzovať prímerie a začatie rokovaní, uviedol poradca maďarského premiéra Viktora Orbána, informuje portál Euractiv.

Vo vyjadrení na okraj samitu lídrov EÚ, ktorý Ukrajine udelil štatút kandidáta na členstvo v EÚ, Orbánov poradca povedal, že čím viac sankcií EÚ prijme, tým viac to bloku ublíži, zatiaľ čo Rusko prežije.

„V konečnom dôsledku bude Európa v tejto vojne na strane porazených, pretože má ekonomické problémy. Naše odporúčanie by bolo, aby sme proces sankcií zastavili," povedal Balázs Orbán, ktorý nie je príbuzným premiéra, v rozhovore pre agentúru Reuters.

Maďarsko vyzvalo na okamžité mierové rozhovory s cieľom ukončiť vojnu medzi Ukrajinou a Ruskom a varovalo, že dlhotrvajúci konflikt spôsobí hospodársku krízu, ktorá ohrozí vlády v celej Európe, píše The Financial Times.

Maďarsko je jednou z najviac proruských krajín EÚ, ktorá je silne závislá od ruského plynu a ropy. Rusko pre Maďarsko stavia aj jadrový reaktor. Budapešť zadržiavala najnovší balík sankcií proti Moskve, ktorý zahŕňal zákaz dovozu ruskej ropy, kým si nevyjedná výnimku.

„Momentálne zažívame to, že čím viac sankcií prijímame, tým sme na tom horšie. A Rusi? Áno, aj im to ubližuje, ale prežívajú. A čo je ešte horšie, pokračujú na Ukrajine," povedal Balázs Orbán.

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu pred štyrmi mesiacmi, 24. februára, sa 27 krajín Európskej únie dohodlo na šiestich balíkoch sankcií, ktoré zahŕňajú zmrazenie aktív a zákaz vydávania víz ruským oligarchom a úradníkom, kontrolu vývozu, zmrazenie aktív centrálnych bánk, odpojenie bánk od systému zasielania správ SWIFT a zákaz dovozu ruského uhlia a ropy.

Niektorí politici však tvrdia, že jednotliví oligarchovia môžu žiť aj bez svojich jácht alebo západných víl a pravdepodobne už presunuli likvidné aktíva mimo EÚ.

Ozývajú sa tiež hlasy, že zmrazenie rezerv ruskej centrálnej banky je menej bolestivé vďaka miliardám dolárov, ktoré Rusko každý deň dostáva za svoju ropu a plyn, ktoré stále prúdia do Európy. Keď EÚ na budúci rok prestane nakupovať ruskú ropu, ropa sa môže predať a prepraviť tankermi do Číny alebo Indie, tvrdia niektorí analytici.

Iní tvrdia, že sankcie fungujú, ale potrvá nejaký čas, kým sa naplno prejaví ich vplyv na ruskú ekonomiku.

Orbán však povedal, že EÚ by mala zmeniť svoju taktiku.

„Dospeli sme do bodu, keď sme si uvedomili, že sme štyri mesiace postupovali podľa stratégie, dosiahli sme určité úspechy, ale ak to bude takto pokračovať, podľa rozumného uvažovania sa to pre Európu skončí zle. Takže sa musíme nad niečím zamyslieť. Rokovania, prímerie, mier, diplomacia. To je naše riešenie," vyjadril sa Orbánov poradca Balázs Orbán.

Ďalšie dôležité správy

KK12 Brusel - Maďarský premiér Viktor Orbán prichádza na dvojdňový mimoriadny summit prezidentov a premiérov krajín Európskej únie o vojne na Ukrajine a energetickej situácii v EÚ 30. mája 2022 v Bruseli. Lídri členských krajín EÚ sa v pondelok popoludní zídu v Bruseli na dvojdňovom mimoriadnom summite, aby prediskutovali bezpečnostnú situáciu v Európe a dôsledky ruskej agresie voči Ukrajine po tom, ako neuspeli tri týždne trvajúce diplomatické snahy o vyrokovanie kompromisu pre prijatie šiesteh
Neprehliadnite

Embargo EÚ na ruský plyn by zničilo európsku ekonomiku, vyhlásil Orbán